O nouă lovitură pentru Trump. Curtea Supremă a respins apelul pentru blocarea rezultatelor din Pennsylvania

Donald Trump

Curtea Supremă a Statelor Unite i-a administrat marţi o nouă lovitură lui Donald Trump refuzând să accepte un apel introdus de susţinătorii săi pentru a bloca certificarea rezultatelor alegerilor prezidenţiale în statul-cheie Pennsylvania.

Templul dreptului american, care numără trei magistraţi numiţi de Donald Trump din totalul de nouă, nu şi-a motivat decizia, prima în legătură cu acest subiect de când preşedintele american s-a lansat într-o gherilă judiciară pentru a contesta înfrângerea sa în faţa lui Joe Biden, conform AFP.

Preşedintele republican refuză în continuare, la peste o lună după alegeri, să-şi recunoască înfrângerea în faţa democratului Joe Biden, prezentându-se ca o victimă a "fraudelor uriaşe" fără să prezinte dovezi convingătoare.

Cu ajutorul susţinătorilor săi, el a introdus plângeri în mai multe state-cheie, dar aproape toate au fost deja respinse de tribunale.

Una dintre ele, formulată de alesul republican Mike Kelly, a contestat legalitatea votului prin corespondenţă în Pennsylvania. După respingerea sa de către Curtea Supremă a acestui stat-cheie, reclamanţii s-au îndreptat rapid spre Curtea Supremă a Statelor Unite pentru a-i solicita să blocheze toate operaţiunile electorale până îşi prezintă argumentele.

Citește și
Ivanka Trump, Donald Trump, Eric Trump și Donald Trump Jr
NY Times: Donald Trump ar fi discutat despre graţierea ”preventivă” a copiilor și apropiaților săi

Respingând apelul lor, cei nouă judecători ai Curţii pun capăt acestei proceduri şi semnalează că nu intenţionează să se amestece în litigii post-electorale.

Donald Trump a sperat însă că Înalta Curte, pe care a remaniat-o profund, va interveni în favoarea sa. A doua zi după scrutin, el a spus că doreşte să o sesizeze.

În 2000, Curtea Supremă a decis încetarea numărării voturilor în Florida, unde George W. Bush dispunea de numai 537 de voturi în faţa democratului Al Gore, ceea ce i-a permis republicanului să câştige alegerile.

Statul Texas, condus de republicani, a introdus marţi un alt recurs la Curtea Supremă a SUA pentru a cere invalidarea rezultatelor în patru state-cheie, dar, potrivit experţilor, şi acest demers este sortit eşecului.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Aliaţii preşedintelui Trump au cerut Curţii Supreme a SUA să blocheze certificarea rezultatelor în statul Pennsyilvania
Aliaţii preşedintelui Trump au cerut Curţii Supreme a SUA să blocheze certificarea rezultatelor în statul Pennsyilvania

Aliaţii preşedintelui republican Donald Trump au depus joi un recurs în urgenţă la Curtea Supremă a SUA în care au cerut blocarea certificării rezultatelor alegerilor din statul Pennsylvania, informează AFP.

NY Times: Donald Trump ar fi discutat despre graţierea ”preventivă” a copiilor și apropiaților săi
NY Times: Donald Trump ar fi discutat despre graţierea ”preventivă” a copiilor și apropiaților săi

Preşedintele american în exerciţiu Donald Trump ar fi discutat posibilitatea de a-şi folosi - în mod preventiv - puterea de a-şi graţia familia și apropiații, dezvăluie The New York Times.

Donald Trump:
Donald Trump: "Ne vedem peste patru ani" dacă acţiunile de contestare a rezultatului votului eşuează

Preşedintele american în exerciţiu Donald Trump a făcut aluzie marţi că ar putea candida din nou la preşedinţia SUA în 2024.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.