O activistă turco-americană a fost ucisă în Cisiordania. Biden susține că a fost „un accident''

62482043

Şeful diplomaţiei americane Antony Blinken a afirmat marţi că armata israeliană trebuie să facă „schimbări fundamentale" după moartea „nejustificată" a unei activiste turco-americane, ucisă în timpul unei manifestaţii în Cisiordania ocupată.

 

Ancheta şi mărturiile arată că moartea activistei de 26 de ani Aysenur Ezgi Eygi „nu a fost provocată şi este nejustificată", a declarat Blinken jurnaliştilor la Londra.

„Nimeni nu ar trebui să fie împuşcat pentru că a participat la o manifestaţie", a spus el.

„În opinia noastră, forţele de securitate israeliene trebuie să facă schimbări fundamentale în modul în care operează în Cisiordania, inclusiv în regulile lor de angajare", a continuat secretarul de stat.

„Este al doilea cetăţean american ucis de forţele de securitate israeliene. Este inacceptabil. Acest lucru trebuie să se schimbe", a spus el.

La rândul său, preşedintele american Joe Biden a afirmat că moartea activistei a fost „un accident".

„Se pare că a fost un accident, a fost un ricoşeu la pământ şi a fost lovită accidental", a spus Biden, la câteva ore după declaraţiile secretarului său de stat.

Incidentul a avut loc vineri în satul Beita, din nordul Cisiordaniei ocupate, unde se desfăşoară demonstraţii săptămânale împotriva coloniilor israeliene, considerate ilegale conform dreptului internaţional.

Armata israeliană a estimat marţi că este „foarte probabil" ca focuri de armă ale trupelor sale să o fi ucis "indirect şi involuntar" pe fată.

Comunicatul armatei publicat marţi indica faptul că militanta a fost ucisă „în timpul unei revolte violente în care zeci de suspecţi palestinieni au ars cauciucuri şi au aruncat cu pietre în forţele de securitate" la Beita.

Focurile de armă „nu au vizat-o pe ea, ci pe principalul instigator al revoltei", a precizat armata într-un comunicat.

Articol recomandat de sport.ro
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Citește și...
Partidul lui Viktor Orban, Fidesz, acuză opoziția Tisza, după alegeri: ”Voturi cumpărate în bani și în natură”

Partidul lui Viktor Orban, Fidesz, a lansat, duminică seara, după închiderea urnelor de vot, primele acuzații la adresa opoziției, Tisza.

Netanyahu, în prima vizită în sudul Libanului ocupat: „Am eliminat amenințarea unei invazii" din partea Hezbollah

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat duminică, în timpul unei vizite în sudul Libanului – prima de la începutul războiului pe 2 martie împotriva Hezbollah – că armata israeliană a eliminat „amenințarea unei invazii" libaneze.

Bilanțul oficial transmis de Teheran după o lună de război cu SUA și Israel. Numărul iranienilor morți urma conflictului

Organizaţia de Medicină Legală din Iran a raportat duminică că a identificat 3.375 de persoane ucise de la începutul războiului lansat pe 28 februarie de Israel şi Statele Unite, relatează AFP.

Recomandări
Președintele Donald Trump a anunțat că Statele Unite vor bloca Strâmtoarea Ormuz: ”Începând de acum!”

Președintele Donald Trump a anunțat duminică faptul că Marina Militară a SUA va începe să blocheze navele în Strâmtoarea Ormuz și să intercepteze orice navă care a plătit o taxă Iranului.

Părintele Teodosie, fost vlogger și curier în Anglia, s-a călugărit inspirat de un musulman. Acum e stâlpul Mănăstirii Sihla

Oamenii sunt lumina. Hristos a înviat! Este Duminica Învierii şi vă invităm la o ediţie de suflet. 

Alegeri Ungaria 2026. Liderul opoziției, Peter Magyar: ”Premierul Viktor Orbán ne-a felicitat pentru victorie la telefon”

Ungaria a organizat duminică alegeri pentru desemnarea celor 199 de membri ai Adunării Naționale, într-un scrutin considerat cel mai competitiv din ultimul deceniu. Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea, felicitându-l pe Peter Magyar pentru victorie.