Marturia cutremuratoare a unuia dintre supravietuitorii masacrului din Orlando. De ce a inchis mai multe persoane in club

61813486

Unul dintre supravietuitorii masacrului din clubul Orlando a facut dezvaluiri cutremuratoare despre ce s-a intamplat in acele clipe de cosmar.

Luis Burbano a scapat cu viata din cel mai sangeros atac armat din istoria SUA, insa a recunoscut ca le-a inchis usa si a lasat inauntru mai multe persoane care se ascunsesere intr-un hol, in spatele unei usi folosita in general de personalul clubului. Acestia incercau sa gaseasca o modalitate de a iesi afara.

Luis a facut aceste dezvaluiri intr-un interviu acordat celor de la FoX News, care a socat opinia publica. In momentul in care Omar Mateen a deschis focul in club, Luis Burbano s-a intins la podea si cauta cu disperare o iesire. A vazut un grup de 20 de persoane care incercau sa iasa pe o usa pe care scria "doar angajati", ascunsa in spatele unei draperii, si i-a urmat. Usa dadea intr-un hol catre una dintre iesiri. Acesta a vazut cum zeci de persoane se inghesuiau in hol i s-a parut extrem de periculos locul, mai ales cand acestia au inceput sa se catere unii peste altii pentru a ajunge la iesire.

Acesta a spus ca a inchis si blocat usa unde erau ascunsi mai multi oameni din club pentru ca cei de pe hol sa poata iesi afara, fara sa se faca o busculada la intrare, asta desi cei din inauntru il implorau sa deschida usa.

"Loveau in usa, tipau foarte tare, dar impuscaturile se auzeau tot mai aproape si mai dese. Asa am considerat atunci ca este bine sa fac" a declarat barbatul, conform Daily Mail.

atac Orlando

Insa, acesta a spus ca din acea seara este coplesti de un sentiment de vinovatie. "Nu stii cum vei reactiona pana nu ti se intampla tie. Cineva mi-a spus ca am primit o a doua sansa la viata. Asta este? Atunci o regret, daca asta inseamna a doua sansa" a povestit acesta.

Cu toate astea, Luis sustine ca i-a tinut inchisi pe oameni pret de cateva secunde doar si ca intentiile sale au fost bune, acesta incercand sa ii salveze de fapt, pe cei care erau deja aproape de iesire.

Aceste detalii reies si din marturia altor persoane prinse in club, care au incercat sa iasa prin acea iesire de siguranta, dar, conform unuia dintre cei care a supravietuit "a tinut usa blocata, nu puteam sa iesim".

In urma atacului, 49 de persoane si-au pierdut viata si alte 53 au fost ranite.

Articol recomandat de sport.ro
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Citește și...
Averile miliardarilor, lovite de conflictul din Iran. Cei mai bogați oameni ai lumii, mai săraci cu 100 de miliarde de dolari

Războiul din Iran lovește averile miliardarilor. Cei mai bogați oameni ai lumii au pierdut peste 100 de miliarde de dolari într-o singură lună.

Senatorii americani îi cer lui Trump să le interzică producătorilor auto chinezi să fabrice maşini în SUA. Care sunt motivele

Trei senatori democraţi i-au cerut preşedintelui Donald Trump să le interzică producătorilor auto chinezi să construiască vehicule în Statele Unite. 

SUA anunță salvarea pilotului prăbușit în Iran. Donald Trump: Una dintre cele mai îndrăzneţe operaţiuni istorie

Cel de-al doilea pilot american al cărui avion s-a prăbuşit în Iran a fost salvat de armata americană şi este acum în siguranţă, a anunţat duminică preşedintele SUA, Donald Trump, relatează AFP.

Recomandări
Germania, Italia, Spania, Portugalia și Austria cer UE taxă pe profiturile uriașe din energie. Măsurile luate de România

Marile economii europene revin la o soluție folosită în 2022: taxarea profiturilor excepționale ale companiilor din energie. În timp ce Bruxelles-ul analizează măsura, România taxează deja profiturile excepționale din petrol.

ANPC a facut controale înainte de Paște. Au fost aplicate amenzi de peste 7 milioane de lei. Neregulile găsite

Inspectorii de la Protecția Consumatorului și ai Autorității Sanitar Veterinare anunță că au controlat peste 3.000 de piețe și super-marketuri din toată țara.

Cum ar fi apărut oferta-surpriză la carburanți. Reacțiile șoferilor care au apucat să alimenteze la cel mai mic preț din țară

Carburanții s-au scumpit din nou sâmbătă, după câteva zile în care am văzut și reduceri la benzinării. Ba chiar la unele stații s-au format și cozi, după ce motorina premium și benzina s-au ieftinit nesperat de mult, dar pentru scurt timp.