Marea Britanie are mai multi tineri someri si fara educatie decat Romania

60442812

Marea Britanie a devenit una dintre tarile occidentale cu o rata importanta a tinerilor fara loc de munca si fara educatie, potrivit unei analize a performantei tinerilor in Europa, "o situatie mai rea decat in Romania si Bulgaria".

Doar patru state din Uniunea Europeana, si anume Portugalia, Spania, Italia si Malta, au avut, in 2008, o rata mai mare de tineri fara educatie si fara experienta de munca, iar 12 tari din Uniune au depasit Marea Britanie in decurs de cinci ani, intre care Franta, Germania, Belgia, Olanda si Irlanda.

"Pana si Romania si Bulgaria au depasit, acum, Marea Britanie in privinta proportiei de tineri cu o educatie decenta si sanse de a obtine un loc de munca", afirma publicatia, referindu-se la un studiu european.

Aproape unul din cinci baieti britanici in varsta de 18 ani si una din sase fete sunt someri si fara educatie. Pe de alta parte, potrivit datelor Departamentului pentru Munca si Pensii, 1,5 milioane de persoane din Marea Britanie nu au muncit nici macar o singura zi in viata lor. Dintre aceste persoane, 600.000 au varsta sub 25 de ani.

Ultimele date Eurostat cu privire la evolutia situatiei tinerilor fara educatie din cele 27 de tari ale Uniunii, in perioada 2003-2008, releva proportia populatiei cu varsta cuprinsa intre 20 si 24 de ani, din fiecare stat al Uniunii, care nu studiaza sau nu participa la cursuri de formare profesionala, avand doar minimul de educatie oferit de scoala secundara. In tarile mai bogate, o proportie importanta a acestor tineri nu au nici locuri de munca.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Oficial croat: Suntem convinsi ca Romania va continua sa sprijine Croatia

Partea croata este convinsa ca Romania va continua, ca si pana acum, sa sprijine intrarea Croatiei in UE, a declarat purtatorul de cuvant al Ministerului croat al Externelor si Integrarii Europene.

Papa Ioan Paul al II-lea a facut minuni! A vindecat o femeie de Parkinson

Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea are sanse tot mai mari sa fie pusa in practica, un nou pas in aceasta directie fiind facut marti, odata cu recunoasterea de catre Vatican a unui miracol atribuit fostului suveran pontif, a anuntat presa italiana.

In 2010 numarul victimelor din accidentele aviatice a crescut simtitor

Anul 2010 a fost un an cu probleme pentru siguranta transportului aerian, cu o crestere a numarului de victime in accidente de avion, la 828 de persoane decedate in intreaga lume, potrivit unui bilant publicat de centrul britanic specializat Ascend.

Recomandări
Eurostat: România, cea mai mare creștere a prețurilor la carburanți din UE. Combustibilii s-au scumpit cu 24,2% într-un an

Prețul mediu al combustibililor și lubrifianților în UE a crescut cu 16,9% în iulie 2026 față de iulie 2025, România înregistrând cea mai mare creștere anuală, arată Eurostat.

Schimbare majoră pentru partidele politice: nu ar mai putea fi înființate cu doar trei membri. Ce propune AEP

Preşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Adrian Ţuţuianu, a anunţat că AEP a elaborat un proiect de lege privind partidele politice care a fost publicat, vineri, în consultare publică. 

Grefierii amenință că blochează instanțele și Parchetele de la 1 septembrie, nemulțumiți de proiectul legii salarizării

Sindicatul grefierilor Dicasterial amenință că, de la 1 septembrie, va bloca activitatea instanțelor și Parchetelor din toată țara, în semn de protest față de proiectul legii salarizării.