Joe Biden îi cere regimului cubanez să-şi asculte poporul

62195751
Getty

Preşedintele american Joe Biden i-a solicitat luni regimului cubanez ''să-şi asculte poporul şi apelul său vibrant la libertate'', la o zi după manifestaţiile istorice din Cuba, transmite AFP.

''Statele Unite cer regimului cubanez să-şi asculte poporul şi să răspundă nevoilor lui în acest moment crucial'', a afirmat Biden, citat într-un comunicat difuzat de Casa Albă.

Mii de cubanezi au ieşit spontan duminică pe străzile oraşelor cubaneze, scandând ''Libertate!'', ''Ne este foame'' şi ''Jos dictatura!'' şi cerând demisia preşedintelui Miguel Diaz-Canel.

Protestele din Cuba au izbucnit pe fondul celei mai grave crize economice din ţară din ultimii 30 de ani şi al recrudescenţei epidemiei de COVID-19.

Aceasta este o mobilizare inedită în Cuba, unde singurele adunări autorizate sunt în general cele ale Partidului Comunist.

''Cubanezii îşi afirmă curajos drepturile lor fundamentale universale. Aceste drepturi trebuie să fie respectate, inclusiv dreptul de a manifesta paşnic şi dreptul de a-şi decide liber propriul viitor'', a subliniat liderul de la Casa Albă.

De partea sa, ministrul de externe cubanez Bruno Rodriguez a susţinut că mercenari finanţaţi de SUA au cauzat evenimentele de duminică din Cuba printr-o strategie mascată sub forma unei campanii pe social media pentru ajutor umanitar.

Duminică seară, guvernul american avertizase că va ''condamna ferm orice act de violenţă sau care ar viza manifestanţii paşnici ce îşi exercită drepturile universale'', potrivit unui tweet al consilierului pentru securitate naţională american, Jake Sullivan.

''Consilierul pentru securitate naţională al Casei Albe nu are autoritatea politică şi morală de a vorbi despre Cuba'', a reacţionat luni Rodriguez pe Twitter.

Articol recomandat de sport.ro
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Citește și...
Se încheie oficial o epocă în Bulgaria. Îi privește direct pe turiștii români care merg pe litoral

Perioada obligatorie în care prețurile trebuie afișate în Bulgaria atât în leva, cât și în euro se încheie sâmbătă, 8 august, marcând o nouă etapă în tranziția țării către moneda unică europeană.

Iranul și-a prezentat „trofeele” din războiul cu SUA și Israel. Ce capturi au scos la iveală Gardienii Revoluției | FOTO

Iranul expune o parte dintre aeronavele americane şi israeliene pe care susţine că le-a doborât în timpul războiului de aproape şase luni din Golful Persic.

Trump dă un miliard de dolari Columbiei, ca să stârpească traficanții de droguri. Președintele îi este aliat

Statele Unite au anunțat vineri intenția de a acorda un ajutor de un miliard de dolari pentru susținerea politicilor economice și de securitate ale noului președinte columbian Abelardo de la Espriella, un aliat al lui Donald Trump.

Recomandări
Nicușor Dan, mesaj ferm către partide, după verdictul Moody's: „Să renunțe la agendele politice şi la discursul electoral”

Președintele Nicușor Dan a salutat decizia Moody’s de a menține ratingul României la „Baa3”, afirmând că agenția a confirmat progresele făcute în ultimul an pentru echilibrarea finanțelor publice și reducerea cheltuielilor.

Moody’s păstrează ratingul României în categoria „recomandat investiţiilor”, cu perspectiva negativă. Reacția lui Nazare

Moody's a menţinut, vineri, ratingul atribuit României la "Baa3", cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.

Dunărea rămâne la Cernavodă la nivelul din 3 august. În Ungaria, debitul a crescut cu 6 centimetri în ultimele 3 zile la Paks

După zile de așteptare și amânări repetate, ieri după-amiază a început operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje, în apropierea brațului Bala de pe Dunăre.