Suporter al Barcelonei, apreciat de femei si autoritar. Cine e Manuel Valls, noul prim-ministru al Frantei

×
Publicitate

Ministrul de Interne al Frantei, cel care cerea expulzarea romilor pentru ca "n-au un stil de viata compatibil cu cel al francezilor", a fost numit sef al guvernului de la Paris.

 

Daca presa europeana il priveste cu scepticism pe Manuel Vals, in Franta acesta este comparat cu Tony Blair sau cu Nicolas Sarkozy. Ca si fostul presedinte de dreapta, Vals a fost ani de zile primar intr-o suburbie bogata a Parisului.

FOTOREPORTAJ. A treia migratie a tiganilor spre Vest. Declaratiile dure ale Frantei in 2012

Noul premier francez adora puterea. Si nu si-a ascuns niciodata ambitiile.

Anne Gravoin, sotia lui Manuel Valls: "Este un om atasat de putere. E ceva natural pentru el".

In 2011, Manuel Valls i-a fost rival lui Francois Hollande in scrutinul intern pentru nominalizarea la prezidentiale. A pierdut, dar dupa victoria in alegeri, Hollande l-a numit ministru de Interne.

In aceasta calitate s-a remarcat prin declaratiile pe cat de transante, pe atat de controversate privind expulzarea romilor.

Politicianul in varsta de 51 de ani se bucura de popularitate in randul francezilor chiar daca adesea isi agaseaza colegii de partid si de guvern.

Nascut in Spania, intr-o familie elvetiano-catalana de artisti, Valls este fan al echipei FC Barcelona, al carei imn a fost de altfel compus chiar de un var al tatalui sau.

Manuel Valls a intrat in politica de la 17 ani, chiar inainte sa devina cetatean francez.

Cel poreclit "un Sarkozy al socialistilor" isi afirma insa cu patos apartenenta la stanga.

Manuel Valls are 4 copii dintr-un prim mariaj, iar de 4 ani formeaza un cuplu monden cu violonista Anne Gravoin.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
Citește și...
Un turist a primit despăgubiri după ce nu a găsit niciun șezlong liber în vacanța din Grecia. Ce este fenomenul „dawn dash”

Un turist german a reușit să câștige în instanță despăgubiri după o vacanță ratată de un obicei devenit deja celebru în resorturi: „rezervarea” șezlongurilor cu prosoape, relatează The Sun. 

Donald Trump a suspendat Operaţiunea Project Liberty după doar 24 de ore în Strâmtoarea Ormuz

Operaţiunea Project Liberty, lansată pentru reluarea traficului prin Strâmtoarea Ormuz, a fost suspendată de Donald Trump după doar 24 de ore.

Un copil de 10 ani din Germania și-a lovit mortal mama în timp ce conducea o dubiță în curtea casei. Cum s-a produs tragedia

Tragedie într-un sat din sudul Germaniei. Un băiat de doar 10 ani ar fi încercat să manevreze o dubiță în curtea casei, iar mama sa, în vârstă de 39 de ani, a fost lovită mortal în timp ce încerca să intervină.

Recomandări
Achiziție spectaculoasă a statului. Romgaz preia de la elvețieni combinatul chimic Azomureș

Compania de stat Romgaz a anunțat miercuri că va prelua combinatul chimic Azomureș, cea mai importantă mutare strategică după implicarea în proiectul Neptun Deep. 

Atribuțiile guvernului interimar. Moțiunea PSD-AUR a lăsat România fără putere de semnătură pentru 10 miliarde de euro

Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis într-un moment delicat, cu reforme blocate și termene-limită pentru PNRR. România riscă să piardă miliarde de euro în lipsa unor decizii rapide și a unui acord politic pentru proiectele mari. 

Cât de greu este pentru un străin să devină, oficial, român. Ce l-a impresionat pe Arun, din India, la istoria României

Zeci de cetățeni din Columbia, Noua Zeelandă, Egipt sau Turcia au depus astăzi jurământul de credință față de România și au devenit cetățeni cu acte și drepturi depline.