Incendiile de vegetație au izbucnit și în Turcia. Mai multe focare au apărut în Kemer și Antalya

×
Publicitate

Incendiile de vegetație se răspândesc și în Turcia, după același scenariu sinistru din insulele grecești. În ultimele ore, mai multe focare au apărut în apropierea stațiunii Kemer din Antalya.

Incendiul era pe cale să se stingă, însă vântul puternic din regiune și uscăciunea extremă au contribuit la răspândirea flăcărilor pe o suprafață mare, într-un timp foarte scurt.

În total, peste 1.000 de pompieri, cu 200 de vehicule, 10 avioane și 22 de elicoptere acționează în zonă, în speranța că incendiul va fi izolat înainte să ajungă în zonele locuite.

Accesul este, însă, dificil, pentru că se înaintează cu greu prin drumurile din pădure.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
Citește și...
Reacția oficială a Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile din Ungaria. „Am auzit declaraţii”

Kremlinul a transmis luni că speră să continue „legăturile sale extrem de pragmatice" cu noua conducere politică a Ungariei, după ce premierul Viktor Orban, un partener apropiat al Rusiei, a fost învins de rivalul său, Peter Magyar, scrie Reuters.

Vulcanul Sakurajima din Japonia a erupt din nou, după patru luni. Coloana de um o coloană de fum care a depăşit 3.400 de m

Un vulcan din sudul Japoniei a erupt în weekend pentru a doua oară în ultimele patru luni, expulzând în atmosferă nori imenşi de cenuşă, au anunţat agenţia naţională de meteorologie şi media locale, informează luni AFP.

Londra se distanțează de SUA: Starmer nu susține blocada Iranului și avertizează asupra impactului economic

Marea Britanie nu sprijină blocada Strâmtorii Hormuz anunțată de Donald Trump, a declarat luni premierul britanic Keir Starmer.

Recomandări
Parlamentul European amenință cu întârzierea negocierilor pe bugetul UE până în 2027. Motivul blocajului de la Bruxelles

Parlamentul European amenință că blochează negocierile pentru bugetul UE de 1.800 de miliarde de euro până în 2027. De aceste discuții depind finanțarea politicilor comunitare, dar și subvențiile pentru diferite sectoare.

Cine este Péter Magyar, viitorul premier al Ungariei. Promisiunile făcute în campanie de câștigătorul alegerilor de duminică

Péter Magyar, un fost apropiat al puterii de la Budapesta, a obținut o victorie categorică în alegerile parlamentare de duminică și a pus capăt dominației lui Viktor Orban din ultimii 16 ani.

Cum va fi vremea în următoarele două săptămâni. Meteorologii anunță temperaturi de până la 20 de grade

Vremea va fi caldă pe timp de zi, în următoarele două săptămâni, cu temperaturi ce vor ajunge la 20 de grade în unele regiuni, conform prognozei ANM pentru intervalul 13 – 26 aprilie.