Imaginea care a incins SUA: Rolling Stone, acuzata ca "transforma un terorist intr-un star rock"

61356568

Coperta revistei Rolling Stone pentru numarul din august nu a ajuns insa pe tarabele de ziare, insa starneste controverse aprinse in Statele Unite, relateaza businessinsider.com.

Jokar Tarnaev, unul dintre autorii atentatului de la Boston din luna martie soldat cu trei morti si 264 de raniti, este cel care apare in luna august pe coperta celebrei reviste.

Materialul este intitulat pe prima pagina "Lumea lui Jokar" si este descris ca o "relatare dureroase si captivanta despre cum a ajuns un monstru un copil fermecator si cu un viitor stralucit in fata".

rolling stone
Coperta a starnit deja reactii negative pe retelele sociale, revista fiind acauzata ca descrie un terorist ca pe un adolescent atragator. Rolling Stone este cunoscuta pentru ca aduce pe prima pagina actori, vedete sau personalitati de prim rang.

Poza de pe prima pagina, realizata chiar de Jokar Tarnaev cu telefonul mobil a fost folosita si de New York Times tot pe prima pagina in urma cu cateva luni. Reactiile publicului american nu au fost asemanatoare.

Rolling Stone compara un posibil terorist cu staruri rock sau figuri celebre ale culturii pop iar asta este un lucru tulburator pentru multa lume, scrie sursa citata.

"De ce l-ai pus pe prima pagina Rolling Stone? Si revista Time l-a pus pe Charles Manson pe prima pagina. Nu-i faceti martiri pe acesti oameni" si "Foarte ne-american. La dracu Rolling Stone! Am crezut ca este o onoare sa apari pe prima pagina aici" sunt cateva dintre comentariile negative de pe Facebook.

Pe o alta retea de socializare - Twitter- fanii au comparat pagina cu Jokar Tarnaev cu editii trecute ale revistei cand pe coperta apareau Jim Morrison sau Madonna.

Articol recomandat de sport.ro
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Citește și...
Americanii evită salata verde de teama unui parazit. Restaurantele pierd clienți pe bandă rulantă

Un focar de ciclosporiază care afectează mai multe state americane îi determină pe consumatori să evite restaurantele și să cumpere tot mai puțină salată verde. 

O femeie a fost găsită moartă într-o valiză, într-o clădire părăsită din Atena. Detaliul care le-a atras atenția polițiștilor

O femeie de 38 de ani din Scoția, găsită moartă într-o valiză abandonată într-o clădire părăsită din Atena, a fost identificată de autoritățile elene cu ajutorul Interpol și al bazelor de date din Statele Unite. 

O femeie din SUA a intrat în Cartea Recordurilor după ce și-a făcut 106 tatuaje cu rechini pe corp. „Am fost mereu fascinată”

O femeie din Statele Unite a intrat în Cartea Recordurilor după ce și-a făcut 106 tatuaje cu rechini pe corp. Paradoxal, în copilărie era îngrozită de aceste animale, iar totul a început după ce a văzut filmul „Fălci”.

Recomandări
Seceta extremă se va amplifica în bazinul Dunării. Situația este gravă și pe alte râuri și lacuri, restricții la robinet

Căldura va amplifica seceta severă din bazinul Dunării. Sunt zone în care circulația pe fluviu este blocată din cauza nivelului scăzut al apei.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Greva continuă în unele spitale. Angajații cer garanții că legea salarizării nu le va reduce veniturile

Continuă greva în unele spitale, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații. Premierul Ilie Bolojan a dat asigurări că, dacă va fi adoptat, proiectul legii salarizării nu va scădea lefurile din domeniul sanitar.