Germania va ajuta Polonia cu patrule aeriene, după incidentul de marţi cu racheta

62303631

Germania a anunţat, miercuri, că va oferi sprijin Poloniei pentru patrularea spaţiului aerian.

Anunțul are loc în urma incidentului de marţi, când o rachetă folosită în războiul dintre Ucraina şi Rusia a căzut pe teritoriul polonez şi a ucis doi oameni, relatează CNN.

„Ca reacţie imediată la incidentul din Polonia, ne vom oferi să consolidăm poliţia aeriană a spaţiului aerian polonez cu avioane de luptă germane Eurofighters”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului german al Apărării, Christian Thiels, într-o conferinţă de presă.

”Misiunea ar putea începe încă de mâine, dacă Polonia doreşte”, a adăugat el.

”Avioanele nu trebuie să fie mutate în Polonia. Patrulele ar putea decola de la bazele aeriene germane şi se pot întoarce aici după fiecare misiune”, a detaliat purtătorul de cuvânt.

Ministrul german al Apărării, Christine Lambrecht, intenţionează să discute miercuri cu omologul său polonez pe această temă, a mai spus oficialul german.

Purtătorul de cuvânt adjunct al Guvernului german, Wolfgang Buechner, a declarat în cadrul aceleiaşi conferinţe de presă că Olaf Scholz a vorbit la telefon cu preşedintele polonez Andrzej Duda şi a oferit sprijinul Berlinului.

”Fără îndoială că suntem de partea Poloniei şi, desigur, nu o vom lăsa singură în această situaţie”, a punctat Buechner.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
O rachetă a căzut pe teritoriul Poloniei. Președintele Duda: Nu a fost un atac intenționat asupra țării

Polonia, ţară NATO, este în alertă după ce o rachetă a căzut pe teritoriul său, aproape de graniţa cu Ucraina, şi au ucis doi oameni. 

Indiciul care l-a determinat pe un bărbat să meargă la medic. Diagnosticul l-a devastat

Un bărbat din Birmingham, Marea Britanie, a remarcat că a început să se simtă foarte rău după ce a băut bere.

Ce au găsit polonezii în locul în care a căzut racheta care a ucis doi oameni. „Zona este scanată”

Autoritățile poloneze continuă investigațiile după ce o rachetă căzută pe teritoriul țării a ucis doi oameni. La locul exploziei au fost găsite rămășițele unei rachet rusești S300, model folosit atât de trupele rusești cât și de cele ucrainene.

Recomandări
Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri. 

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.