Franța, în recesiune în primul trimestru din acest an

62192623
Getty

Franţa, a doua economie a zonei euro, a intrat în recesiune în primul trimestru din 2021, cu un declin de 0,1%, arată datele oficiale publicate vineri.

Institutul Naţional de Statistică (Insee) estimase iniţial un avans al economiei franceze de 0,4% în primele trei luni din acest an, dar vineri a revizuit în jos datele, în urma scăderii peste aşteptări înregistrate în sectorul construcţiilor, transmite Agerpres.

Este al doilea trimestru de declin consecutiv, după ce în trimestrul patru din 2020 PIB-ul Franţei înregistrase un recul de 1,5%.

Un nou indiciu al dificultăţilor cu care se confruntă Franţa îl reprezintă cheltuielile gospodăriilor, în mod tradiţional un motor al creşterii economice, care au scăzut cu 8,3% în aprilie, în urma noilor restricţii impuse pentru a stopa al treilea val al pandemiei de coronavirus (COVID-19). Venitul real disponibil al gospodăriilor a scăzut cu 1% în primul trimestru din 2021, în timp ce rata de economisire a coborât la 21,8%, de la 22,7% la finalul lui 2020.

Joi, ministrul de Finanţe, Bruno Le Maire, şi-a menţinut estimarea privind un avans de 5% al economiei franceze în 2021 şi a declarat: "Criza a rămas în urma noastră, deşi rămânem prudenţi".

Şi guvernatorul Băncii Franţei, Francois Villeroy de Galhau, să aşteaptă la o creştere de 5% în acest an, în pofida incertitudinii create de pandemie.

Declinul anual al PIB-ului Franţei în 2020, de 8%, a fost uşor peste previziunea iniţială de 8,2%, se arată în comunicatul Insee. De asemenea, instituţia a confirmat că deficitul public al Franţei s-a situat la 9,2% din PIB anul trecut.

Uniunea Europeană a suspendat, în luna martie a anului trecut, aplicarea regulilor din Pactul de stabilitate şi creştere. Printre obligaţiile pe care statele membre UE nu mai trebuie să le respecte în prezent se numără şi faimoasa regulă care cere ca deficitul public să nu depăşească 3% din Produsul Intern Brut, precum şi obligaţia de a menţine datoria publică sub pragul de 60% din PIB.

După suspendarea regulilor de disciplină bugetară, statele membre au anunţat cheltuieli publice în valoare de miliarde de euro pentru a ajuta sistemele de sănătate şi a susţine economiile, companiile şi piaţa muncii să facă faţă impactului pandemiei de coronavirus.

Articol recomandat de sport.ro
Cum s-a fotografiat Georgina Rodriguez, înainte de nunta cu Cristiano Ronaldo
Cum s-a fotografiat Georgina Rodriguez, înainte de nunta cu Cristiano Ronaldo
Citește și...
Alertă pe un aeroport din Germania după apariția unui obiect suspect. Zborurile au fost suspendate temporar

Aeroportul Leipzig/Halle din estul Germaniei a suspendat temporar zborurile după ce un obiect aerian neidentificat a fost observat în zonă, iar un obiect suspect a fost găsit lângă o pistă.

Atac armat în Franța: șase persoane au fost împușcate. Un vehicul folosit de atacatori a fost găsit incendiat

Șase persoane au fost rănite marți seara într-un atac armat comis cu o pușcă de asalt în orașul Valence, din departamentul Drôme, în sud-estul Franței.

Președintele Donald Trump este acuzat de corupție de democrați, după ce a lansat un abonament plătit la Truth Social

Preşedintele american Donald Trump se confruntă din nou cu acuzaţii de corupţie, după ce a început să vândă anumitor investitori acces prioritar la postările sale de pe Truth Social, care au uneori un impact semnificativ asupra pieţelor financiare.

Recomandări
Vot final. Deputații decid soarta Legii privind Strategia naţională pentru conservarea biodiversităţii

Deputații dezbat și votează, astăzi, de la ora 12.00, proiectul de lege privind aprobarea Strategiei naţionale şi a Planului de acţiune pentru conservarea biodiversităţii pentru perioada 2026-2030 - Camera Deputaților fiind for decizional.

Averse torenţiale şi vijelii în peste trei sferturi din România. ANM a prelungit Codul roșu de caniculă

Un val de căldură intens lovește România în următoarele zile. Temperaturile vor ajunge până la 41 de grade, iar mai multe județe intră sub cod roșu de caniculă. Meteorologii avertizează și asupra furtunilor violente.

Președintele Donald Trump este acuzat de corupție de democrați, după ce a lansat un abonament plătit la Truth Social

Preşedintele american Donald Trump se confruntă din nou cu acuzaţii de corupţie, după ce a început să vândă anumitor investitori acces prioritar la postările sale de pe Truth Social, care au uneori un impact semnificativ asupra pieţelor financiare.