Fostul preşedinte peruan Alberto Fujimori, spitalizat de urgenţă pentru probleme cardiace

62322602
Getty

Fostul preşedinte peruan Alberto Fujimori, condamnat la închisoare pentru crime împotriva umanităţii şi corupţie, a fost spitalizat de urgenţă.  

Fostul președinte din Peru a fost dus de urgență la spital din cauza unor „bătăi neregulate ale inimii", au declarat marţi autorităţile sanitare, relatează AFP.

Alberto Fujimori a fost internat, luni seara, la un spital din Lima unde „personalul de gardă a reuşit să-l stabilizeze pe fostul şef al statului, în vârsta de 84 de ani, care a fost pus sub observaţie", conform sursei citate.

Alberto Fujimori, reţinut din 2007, a mai fost internat pentru probleme similare în aprilie 2022. El execută o pedeapsă de 25 de ani de închisoare după ce a fost găsit vinovat de moartea a 25 de persoane în două masacre comise de un comando al armatei în cadrul a ceea ce a fost numit războiul împotriva terorismului (1980-2000).

Postul președinte peruan suferă de probleme respiratorii şi neurologice, între care paralizii faciale şi hipertensiune.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
The Guardian: Luptători ai grupării Wagner, filmați în timp ce își bat cu lopețile comandantul grav rănit

Ucraina a dat publicităţii o înregistrare video ieşită din comun, care pare să arate luptători ai grupării Wagner care îşi târăsc comandantul grav rănit departe de câmpul de luptă, iar apoi îl bat violent cu ceea ce par a fi lopeţi.

Imagini din satelit cu locuințe rase de fața pământului după cutremurele devastatoare din Turcia | GALERIE FOTO

Imagini captate din satelit în orașe afectate de cutremurele de luni din Turcia, arată ravagiile făcute de aceste seisme.

Rusia ar fi suferit cele mai mari pierderi de la începutul războiului. Ucraina: Peste 1.000 de soldați au murit într-o noapte

Ucraina susține că, de la începutul invaziei ruse, armata lui Vladimir Putin a suferit cele mai mari pierderi umane. În ultimele 24 de ore ar fi fost uciși peste 1.000 de soldați ruși.  

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Minister: Ultimul element al podului peste Siret, gata de montare. Drumul Expres Brăila-Galaţi se deschide în acest an

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, anunță că se montează ultimul element al noului pod peste Siret de pe Drumul Expres Brăila-Galați (DEx6), care va fi cel mai complex după podul peste Dunăre de la Brăila.

Au trecut două zile de la dezastru, dar coșmarul continuă în Nepal: aproape 1.400 de dispăruți

Cursa contracronometru în care sunt angajate echipele de salvatorii pentru a găsi supravieţuitori la două zile după inundaţiile devastatoare care au ucis peste 550 de persoane în Nepal şi China continuă vineri, sub ameninţarea unor noi viituri.