Fostul premier Han din Coreea de Sud a renunțat la candidatura prezidenţială, după mai multe dispute interne

62507880
Profimedia

Fostul prim-ministru şi preşedinte interimar al Coreei de Sud, Han Duck-soo, a pus capăt duminică unei încercări scurte şi neinspirate de a câştiga nominalizarea partidului conservator pentru alegerile prezidenţiale.

Decizia vine după mai multe dispute interne care au avut loc cu doar câteva săptămâni înainte de scrutin, relatează Reuters.

În cele din urmă, rivalul său Kim Moon-soo a rămas candidatul partidului Puterea Poporului după ce membrii partidului au votat sâmbătă pentru a-l păstra în cursă în deterimentul lui Han, a cărui intrare târzie în competiţie a deraiat consensul în ceea ce priveşte candidatul partidului pentru votul prezidenţial din 3 iunie.

Duminică, Han a declarat că „acceptă totul cu supunere” şi speră ca Kim să câştige alegerile anticipate, care au fost declanşate de punerea sub acuzare a fostului preşedinte al ţării.

Kim şi-a înscris candidatura duminică dimineaţa şi este acum el este oficial candidatul partidului conservator în lupta împotriva candidatului favorit, Lee Jae-myung, care candidează din partea Partidului Democrat, aflat acum în opoziţie.

Han şi Kim au luptat pentru unitate în ultima săptămână şi au purtat o serie de discuţii - eşuate - pentru a-şi uni campaniile şi pentru a evita divizarea voturilor în rândul conservatorilor.

Lee este favorit clar pentru înlocuirea fostului preşedinte conservator Yoon Suk Yeol, care a fost demis din funcţie în aprilie pentru încălcarea îndatoririlor sale pentru că, în decembrie, a declarat pentru scurt timp legea marţială.

Kim, care fusese desemnat drept candidat al conservatorilor în cadrul unei convenţii a partidului în urmă cu o săptămână, a rezistat presiunilor de a se da la o parte în favoarea lui Han, mai popular. Acesta din urmă a refuzat să participe la procesul de nominalizare din partid în timp ce era încă în funcţia de prim-ministru.

Articol recomandat de sport.ro
Contra curentului! Cu ce echipă din România ține Codruța Filip: ”Sunt fidelă, indiferent de vremuri”
Contra curentului! Cu ce echipă din România ține Codruța Filip: ”Sunt fidelă, indiferent de vremuri”
Citește și...
China pune frână „monștrilor” electrici: Beijingul vrea mașini mai mici și mai ușoare pentru a proteja infrastructura

Autorităţile chineze vor ca automobilele electrice să fie mai suple, după mai mulţi ani în care cererea de baterii cât mai mari şi de cât mai mult spaţiu şi caracteristici au contribuit la creşterea semnificativă a dimensiunii autoturismelor.

Sora lui Kim Jong Un își anunță inamicii că nu renunță la armele nucleare: ”Nu vom tolera nicio ameninţare"

Programul de arme nucleare al Coreei de Nord este "absolut non-negociabil", a declarat Kim Yo Jong, puternica soră a liderului Kim Jong Un, citată de presa oficială a ţării sale.

O dronă rusă a lovit o instalație de depozitare a combustibilului nuclear lângă Cernobîl. Nivelul radiațiilor rămâne stabil

O dronă rusă a lovit o facilitate de depozitare pentru combustibil nuclear uzat în apropiere de centrala dezafectată de la Cernobîl, au afirmat duminică oficiali ucraineni, adăugând că nivelurile de radiaţii la faţa locului au rămas stabile.

Recomandări
MAE, reacție oficială după prezența unui europarlamentar român la forumul lui Vladimir Putin: ”Câteva excepții jenante”

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a transmis, duminică, un mesaj în care critică prezența ”unor cetățeni europeni” alături de oficiali ruși și oameni de afaceri ”sub regim de sancțiuni europene”, la forumul organizat sub patronajul lui Vladimir Putin.

Americanii au atacat mai multe instalații radar din Iran. Oficiali iranieni: ”O încălcare clară a armistițiului”

Iranul acuză Statele Unite că au încălcat din nou armistițiul, după mai multe lovituri ale americanilor în sudul țării.

”S-a rupt cerul” în România. Zeci de gospodării au fost inundate din cauza furtunilor. Vântul a făcut ravagii în Moldova

Un nou episod de vreme rea este așteptat în estul țării, după ce, sâmbătă, aproape toată România a fost sub cod galben de instabilitate atmosferică. S-a rupt cerul, iar vântul a bătut cu putere în special în Moldova și în estul Munteniei.