Fost ambasador britanic în Ucraina: Lui Volodimir Zelenski i s-a „întins o cursă” de echipa Casei Albe

62523659
Profimedia

Simon Smith, fostul ambasador britanic în Ucraina, a declarat pentru Sky News, că lui Volodimir Zelenski i s-a „întins o cursă” de echipa Casei Albe, relatează The Guardian.

Smith a declarat că nu a mai văzut niciodată ceva asemănător cu cearta celor doi lideri „Zelenski a primit o mulţime de pedepse şi a trecut prin multe cu o rezistenţă eroică”, a spus el. „Să fie supus acestui tip de tortură în întâlnirea de la Casa Albă a fost de-a dreptul uimitor”.

„Părea foarte singur, în timp ce echipa de la Casa Albă se îngrămădea în el. Aceasta a arătat cât de profund este resentimentul lui Trump faţă de el. Acest lucru duce la sentimentul lui Trump că Zelenskyi nu l-a ajutat în timpul primului său mandat. De asemenea, Trump a fost dornic să acţioneze rapid în privinţa conflictului, iar Zelenski îl înfurie ridicând obiecţii la acest plan - obiecţii care sunt complet rezonabile”, a precizat Smith.

Smith a remarcat, de asemenea, atitudinea diferită pe care Trump o arată faţă de Vladimir Putin în comparaţie cu aliaţii tradiţionali din NATO. „El a exercitat toate presiunile asupra Ucrainei şi a supus aliaţii europeni la multe presiuni, iar Putin pare să nu fi suferit niciun fel de presiune. Există aici o întrebare cu adevărat îngrijorătoare cu privire la direcţia în care se îndreaptă SUA sub Trump?”

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a mers vineri la Casa Albă pentru convorbiri cu preşedintele Donald Trump şi semnarea unui acord privind exploatarea mineralelor ucrainene, însă întâlnirea din Biroul Oval a devenit rapid tensionată, chiar dacă presa era de faţă, iar ulterior s-a dovedit un eşec: liderii s-au certat, iar acordul pentru minerale nu a mai fost semnat.

Conferinţa de presă Trump-Zelenski a fost anulată

Zelenski a pleacat de la Casa Albă, iar Donald Trump a transmis că „se poate întoarce când este pregătit pentru pace”.

Într-o scenă neaşteptată, dar spectaculoasă, la începutul întâlnirii de la Casa Albă între preşedintele american Donald Trump şi omologul său ucrainean Volodimir Zelenski, primul l-a avertizat pe cel din urmă că trebuie să ajungă la un acord cu Rusia.

„Vă jucaţi cu vieţile a milioane de oameni. Vă jucaţi cu al Treilea Război Mondial (...), iar ceea ce faceţi este foarte lipsit de respect”, l-a admonestat Trump pe Zelenski chiar în faţa presei, după ce preşedintele ucrainean a vrut să pară intransigent afirmând că nu va face compromisuri cu „criminalul” Vladimir Putin, preşedintele rus.

În discuţie a intervenit şi vicepreşedintele american JD Vance, care l-a acuzat pe Zelenski de "lipsă de respect" faţă de americani, după tot ajutorul oferit Ucrainei de SUA în cei trei ani de război cu Rusia.

Deja vizibil iritat, Trump l-a avertizat pe Zelenski că se găseşte „într-o poziţie foarte proastă” de negociere. „Încheiaţi un acord (cu Rusia), altfel vă abandonăm!", a ameninţat preşedintele american, care a spus că a avut recent mai multe discuţii cu Putin.

Articol recomandat de sport.ro
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Citește și...
Congresul Statelor Unite a declocat bugetul Departamentului Securității Interne, după un „shutdown” fără precedent

Camera Reprezentanţilor din SUA a adoptat joi un text care permite finanţarea în mare parte a Departamentului Securităţii Interne, punând capăt unei paralizii bugetare record de peste 70 de zile.

MAE: Atenţionare de călătorie pentru Grecia: Grevă în transportul public vineri, 1 mai

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Elenă asupra faptului că vineri, 1 mai 2026, a fost anunțată grevă în sectorul de transport public.

O tânără de 19 ani a fost arestată pe aeroportul din Bangkok după ce vameșii au descoperit ce ascundea sub haine. FOTO

O tânără de 19 ani a fost arestată pe aeroportul din Bangkok după ce ar fi încercat să scoată ilegal din țară 30 de broaște țestoase protejate, ascunse sub haine și lipite de corp. 

Recomandări
Nemulțumiri în Opoziție înainte de votul moțiunii de cenzură PSD-AUR. Cine sunt aleșii care ar putea răsturna rezultatul

Soarta Guvernului se joacă în Parlament. Deși PSD, AUR și PACE au depus un număr mai mare de semnături decât voturile necesare pentru ca Executivul să cadă, tabăra adversă crede că poate convinge suficienți parlamentari să-și schimbe opțiunea de vot.

Care va fi prețul pe care românii îl vor plăti, după ce euro a ajuns la maximul istoric. Pe cine va afecta pe termen lung

În plină criză politică, euro a înregistrat un maxim istoric față de leu. Moneda națională s-a depreciat puternic joi, astfel că un euro a ajuns la peste 5,14 lei. 

Putin i-a spus lui Trump că îl poate ajuta să obțină uraniul îmbogățit al Iranului. Cum i-a răspuns președintele SUA

Blocada impusă porturilor iraniene e o manevră de geniu și nu mai durează mult până când iranienii vor implora îndurare, ne asigură președintele american.