Filipine: 73 de oameni au murit in urma unei puternice furtuni tropicale

×
Publicitate

Capitala filipineza Manila este acoperita in proportie de 80% de ape! In aceste conditii, 300.000 de oameni au fost nevoiti sa se refugieze, iar alte 73 de persoane au murit.

Potrivit autoritatilor, e vorba de cele mai grave inundatii inregistrate in ultimii 40 de ani in Filipine, tara lovita anual de 20 de furtuni tropicale.

Cu adevarat dramatica a fost situatia catorva filipinezi, purtati la intamplare de o pluta improvizata din alge si cateva resturi de mobila. Viteza torentilor era atat de mare incat ai fi zis ca e vorba de o forma de surf extrem.

Cativa oameni au incercat zadarnic sa le arunce sinistratilor o franghie in momentul iesirii de sub pod. Dar numarul celor aflati in pericol de moarte din cauza puhoaielor a fost mult mai mare.

Dupa noua ore de ploaie torentiala neintrerupta, autoritatile au decretat stare de catastrofa naturala in Manila, oras cu 12 milioane de locuitori.

Serviciile de urgenta au fost coplesite cu solicitarile de ajutor din partea localnicilor refugiati pe acoperisuri. Altii n-au apucat sa mai gasesca un loc uscat si au inotat prin apele care au inundat cartierele.

Responsabilii locali au avertizat ca dezastrul va lua proportii daca vor ceda barajele ori rezervoarele. In numai cateva ore au cazut precipitatiile normale pentru o luna intreaga.

Articol recomandat de sport.ro
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
Citește și...
O femeie din Hong Kong a renunțat la afacerea cu haine și a devenit șofer de TIR. Acum câștigă 29.000 de dolari pe lună

O femeie din Hong Kong a făcut o schimbare radicală în privința carierei, lăsând în urmă afacerea din domeniul modei pentru o meserie considerată în mod tradițional specifică bărbaților. 

Economist: Căldura se transformă într-un şoc economic major pentru o Europă nepregătită. Este un semnal de alarmă

Europa, continentul unde temperaturile cresc într-un ritm de aproximativ două ori mai mare decât media globală, nu îşi mai poate permite să ignore impactul economic al încălzirii globale, potrivit economiştilor intervievaţi de Bloomberg.

Un cuplu din SUA a descoperit o „comoară” ascunsă la un an după ce a cumpărat un teren de 16 hectare. „Vă puteți imagina?”

Un cuplu din Statele Unite, care a ales să renunțe la viața convențională și să trăiască în mijlocul naturii, a descoperit un adevărat colț de rai pe propria proprietate, la mai bine de un an după ce s-a mutat acolo.

Recomandări
Incendiu la un petrolier în Marea Neagră, în apropiere de Sulina. Echipajul a fost salvat, iar nava este în flăcări

Este pericol de explozie, după ce un incendiu s-a produs în noaptea de luni spre marți la bordul unui petrolier sub pavilion Liberia, în Marea Neagră, la aproximativ 40 de kilometri de Sfântu Gheorghe, în timp ce se îndrepta spre portul Reni din Ucraina.

Cod galben și portocaliu de furtuni cu grindină până joi. Ploi torențiale, descărcări electrice și rafale puternice de vânt

Meteorologii ANM au emis marți mai multe avertizări cod galben și cod portocaliu de instabilitate atmosferică, valabile până joi dimineață.

Ilie Bolojan: „Exploatarea gazelor din Marea Neagră transformă România în cel mai mare producător de gaze al UE”

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat marți că exploatarea gazelor din Marea Neagră transformă România în cel mai mare producător de gaze din Uniunea Europeană.