Diplomat iranian suspectat de implicare într-un atentat, predat autorităților din Belgia

61955281
iStock

Un diplomat iranian suspectat de implicare într-un atentat care urma să fie comis la o reuniune a opozanţilor regimului de la Teheran, la sfârşitul lunii iunie, în Franţa, a fost predat marţi de autorităţile din Germania celor din Belgia.

Assadollah Assadi, aflat la post la Viena şi arestat în Germania la scurt timp după dejucarea acestui plan de către justiţia belgiană, ''a fost predat astăzi autorităţilor din Belgia şi va compărea mâine (miercuri) în faţa judecătorului de instrucţie'', a declarat Wenke Roggen, o purtătoare de cuvânt a parchetului federal.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Viktor Orban a criticat UE în conferința comună cu Recep Erdogan

Vizita preşedintelui turc Recep Erdogan la Budapesta i-a dat lui Viktor Orban un nou prilej de a critica Uniunea Europeană.

Nikki Haley, ambasadoarea Statelor Unite la ONU, și-a dat demisia

Nikki Haley, ambasadoarea Statelor Unite la ONU, și-a prezentat demisia, care a fost și acceptată de către Donald Trump, relatează presa americană.

Time-lapse cu ultimele două explozii ale vulcanului Popocatepetl

Vulcanul Popocatepetl, situat în statul mexican Puebla, şi-a intensificat activitatea în ultimele zile alertând autorităţile. Agenția pentru Protecție Civilă a lansat luni o avertizare.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Șase state europene vor să taxeze profiturile „excesive” ale companiilor petroliere

Şase ţări din Uniunea Europeană solicită o taxă comunitară excepţională aplicată companiilor petroliere, profiturile acestora explodând graţie războiului din Orientul Mijlociu, potrivit unei scrisori consultate sâmbătă de AFP.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.