Cutremur puternic în Rusia. Unde s-a produs seismul cu magnitudinea 6,9

62336650
Getty

Un cutremur de pământ cu magnitudinea 6,9 a fost înregistrat luni în regiunile costiere ale Orientului Îndepărtat din Federaţia Rusă.

Ministerul pentru situaţii de urgenţă din această ţară a anunţat că seismul nu a declanşat un tsunami şi că nu au fost raportate deocamdată victime omeneşti şi nici pagube materiale importante, informează Reuters.

Seismul s-a produs la o distanţă de aproximativ 44 de kilometri sud de localitatea Petropavlovsk-Kamceatski de pe coasta rusă de la Oceanul Pacific la o adâncime de 100 de kilometri, potrivit aceluiaşi minister.

Înregistrările video publicate de mass-media din Peninsula Kamceatka, situată la 6.800 kilometri est de Moscova, arată fisuri apărute în zidurile unor clădiri şi sticle sparte în supermarketuri după ce au fost deplasate de pe rafturi în urma seismului, însă nu au fost constatate avarii grave la nivelul structurilor de siguranţă ale imobilelor, potrivit Agerpres.

 

"Grupurile operaţionale de salvatori şi de pompieri inspectează clădirile. Potrivit informaţiilor preliminare, nu există victime şi pagube materiale", a precizat Ministerul rus pentru situaţii de urgenţă.

Filiala din Kamceatka a Academiei Ruse de Ştiinţe şi Măsurători Geofizice a precizat că seismul a avut magnitudinea de 6,9.

Centrul Seismologic Euro-Mediteraneean (EMSC) anunţase iniţial că magnitudinea acestui cutremur a fost de 6,6.

Sistemul de avertizare pentru tsunami din Statele Unite a precizat că nu a emis o alertă de tsunami după seismul de luni.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce a postat Romario, după ce și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei: ”Așa am fost primit”
Ce a postat Romario, după ce și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei: ”Așa am fost primit”
Citește și...
Trimis special al SUA: Trump nu a dorit niciodată o schimbare de regim în Iran. Ce a urmărit de fapt președintele american

Trimisul special al SUA pentru Siria, Thomas Barrack, a afirmat vineri că preşedintele american Donald Trump nu făcut niciodată declaraţii cu privire la vreo schimbare de regim în Iran şi că ţara sa îşi doreşte doar pacea, relatează EFE.

Uniunea Europeană își creează propriul cloud guvernamental. Cele patru companii europene care vor asigura serviciile

Comisia Europeană a anunţat vineri atribuirea unui contract care permite instituţiilor, organelor, oficiilor şi agenţiilor UE să achiziţioneze servicii suverane de cloud pentru o sumă de până la 180 de milioane euro pe o perioadă de şase ani. 

Papa Leon al XIV-lea: „Vai de cei care folosesc religia pentru război. Lumea este devastată de o mână de tirani”

Aflat într-un turneu în mai multe țări africane, Papa Leon continuă să condamne războaiele, în ciuda faptului că asemenea declarații l-au adus în conflict direct - și public - cu președintele Donald Trump.

Recomandări
Bărbatul care a distrus un rezervor de oxigen la Spitalul Pantelimon, prins de polițiști. A vândut instalația la fier vechi

Bărbatul care a provocat, joi seara, distrugeri la un rezervor de oxigen din curtea Spitalului "Sf. Pantelimon" din Sectorul 2 al Capitalei a fost identificat de poliţişti, prins şi dus la audieri.

Surse: Serviciile de pază sunt în alertă după ce Nicușor Dan a fost amenințat cu moartea. A fost deschisă o anchetă

După ce președintele Nicușor Dan a fost amenințat cu moartea, serviciile de pază și protecție au sporit gradul de alertă, însă nu au mobilizat echipe suplimentare, au precizat surse instituționale pentru Știrile PRO TV.

„Nu ne vindem țara”: Grindeanu vrea lege pentru interzicerea privatizărilor. Scurt istoric al marilor privatizări PSD

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat că social-democraţii vor iniţia un proiect de lege care să prevadă interzicerea vânzării de acţiuni de la companiile de stat performante. PSD stă la baza celor mai mari privatizări din România.