Cumpărăturile în supermarket vor fi tot mai simple în viitorul apropiat. Coșul inteligent este cea mai nouă invenție

×
Codul embed a fost copiat

Cumpărăturile în supermarket se anunță tot mai captivante din punct de vedere al tehnologiei.

Acum 10 ani, nimeni nu și-ar fi putut imagina că ne vom putea scana singuri cumpărăturile la casă.

Pe viitor se anunță noi schimbări. Unele au fost prezentate în cadrul unui târg din Dusseldorf.

Suntem deja obişnuiţi să ne scanăm produsele. Dar noul coș de cumpărături ne scapă inclusiv de acest lucru. Pur și simplu mergem prin supermarket, luam ce ne dorim de pe raft, iar la final ştim exact cât avem de achitat.

Niels Becker, reprezentant Scanbox: „Poți pune totul direct în sacoșă. Nu mai trebuie să apuci produsele de două sau trei ori, pentru că nu mai e nevoie să le pui pe banda de casă, apoi le iei și le pui în sacoșă și ulterior să le aranjezi în mașină. În acest caz, iei direct sacoșa din cărucior, o pui în mașină și gata."

Citește și
Ucraina, soldati, tanc
Diplomat rus: Recurgerea la activele ruseşti îngheţate pentru a finanţa Ucraina va avea consecinţe considerabile pentru UE

În plus, aceste invenţii ar putea rezolva problema lipsei de personal.

Ralf Landa-Noel, expert în retail: „Oriunde te uiți, vezi anunțuri care spun că trebuie să închidă locația sau că trebuie să închidă un anumit raion pentru că nu mai au angajați. Dar cu toții vrem să putem face cumpărături până la miezul nopții, dacă se poate."

Inteligența artificială a fost implementată în multe dintre magazinele din Germania.

Jan Heikrodt, corespondent RTL: „Știm cu toții: la raionul de legume și fructe trebuie să reținem numărul produsului pentru a-l cântări, dar acum nu mai este nevoie. Pui portocala pe cântar și acesta recunoaște imediat, de unul singur, că este o portocală!"

Totul datorită camerelor video. Dotate cu inteligență artificială, îi urmăresc pe clienți permanent și pot chiar să detecteze dacă cineva nu a plătit un produs sau încearcă să fure.

Ilhami Cantadurucu, expert AI: „AI poate identifica acest lucru și trimite un mesaj către un angajat: „Atenție, culoarul 3!” Poate chiar să facă un video pe tabletă sau pe telefon, arătând exact ce a făcut persoana respectivă."

Nu lipsesc nici reclamele personalizate, în funcţie de cumpărăturile făcute deja.

Jan Heikrodt, corespondent RTL: „Dacă iau niște fulgi de porumb, imediat mi se oferă lapte de migdale. Dacă vreau doar niște chipsuri, A.I. îmi sugerează imediat să cumpăr și o bere. Uimitor!"

Noua tehnologie nu își propune să înlocuiască angajații, ci să le ușureze munca.

Marc Vortmann, NextFM Robotics: „Ei trebuie să transporte produse dintr-un loc în altul. La capitolul curățenie, ei trebuie să curețe suprafețele principale, în timp ce angajații se ocupă de rafturi, colțuri și margini."

La capitolul comunicare însă, mai este loc de îmbunătățiri.

Jan Heikrodt, corespondent RTL: „Vreau doar să știu unde găsesc laptele! Nu pot scoate un răspuns de la acești roboți!" 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Diplomat rus: Recurgerea la activele ruseşti îngheţate pentru a finanţa Ucraina va avea consecinţe considerabile pentru UE
Diplomat rus: Recurgerea la activele ruseşti îngheţate pentru a finanţa Ucraina va avea consecinţe considerabile pentru UE

Recurgerea la activele ruseşti îngheţate în Europa pentru a finanţa nevoile financiare ale Ucrainei va avea "consecinţe considerabile" pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev.

Mii de elevi din Germania au protestat față de planurile guvenului privind serviciul militar. „Grevă şcolară
Mii de elevi din Germania au protestat față de planurile guvenului privind serviciul militar. „Grevă şcolară". GALERIE FOTO

Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe oraşe din ţară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

Lituania va declara stare de urgenţă din cauza baloanelor suspecte venite din Belarus. „Cea mai bună cale de urmat”
Lituania va declara stare de urgenţă din cauza baloanelor suspecte venite din Belarus. „Cea mai bună cale de urmat”

Premierul lituanian Inga Ruginiene a anunţat vineri că ţara sa va declara "stare de urgenţă naţională" din cauza baloanelor meteorologice folosite pentru contrabandă, lansate din Belarus, relatează AFP.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.