Criza in Ucraina. Oficial: Operatiunea militara impotriva insurgentilor prorusi va continua, indiferent de referendum

×
Publicitate

8 mai 2014. Operatiunea militara aflata in curs impotriva insurgentilor din estul Ucrainei "va continua", indiferent daca acestia decid sa amane sau nu referendumul asupra independentei prevazut duminica.

Urmariti acest subiect si pe Twitter: @StirileProTV

Anuntul a fost facut de secretarul Consiliului pentru Securitate Nationala si Aparare Andrii Parubii, relateaza AFP. "Operatiunea antiterorista va continua, indiferent care vor fi deciziile (cu privire la referendum) ale gruparilor subversive sau teroriste din regiunea Donetk", a declarat oficialul intr-o conferinta de presa, la Kiev.

Presedintele rus Vladimir Putin a propus miercuri un scenariu in vederea unei "dezescaladari" a crizei in Ucraina care prevede incetarea operatiunii militare aflate in curs in sud-estul tarii in schimbul unei amanari a "referendumului" prevazut pentru duminica, in est, asupra unei "declaratii de independenta" a "republicii" autoproclamate de la Donetk.

Peste 20 de insurgenti prorusi au fost retinuti in urma operatiunii antiteroriste de la Mariupol

Citește și
Cât crede Putin că valorează Groenlanda. La ce preț a evaluat Kremlinul insula arctică râvnită de Trump
Cât crede Putin că valorează Groenlanda. La ce preț a evaluat Kremlinul insula arctică râvnită de Trump

Peste 20 de insurgenti prorusi, inclusiv "ministrul Apararii" al republicii autoproclamate Donetk, au fost retinuti miercuri de catre fortele militare ucrainene, in urma operatiunii antiteroriste de la Mariupol. Ministrul de Interne al Ucrainei, Arsen Avakov, a declarat ca militarii ucraineni au instalat in jurul orasului Mariupol zece puncte de control. "Incidentele violente care au avut loc ieri (marti) seara si (miercuri) dimineata au incetat datorita fortelor de ordine", a afirmat ministrul ucrainean. 

Cel putin o persoana a fost ucisa, iar alte trei au fost ranite marti seara, in timpul unui schimb de focuri in orasul Mariupol, in sud-estul Ucrainei, cand persoane mascate ar fi atacat un punct de control al separatistilor prorusi. 

Separatistii din regiunea Donetk, in estul Ucrainei, sunt dispusi sa initieze negocieri cu autoritatile de la Kiev, pentru a "evita varsarea de sange", a declarat unul dintre liderii republicii autoproclamate Donetk, Denis Pusilin, citat de RIA Novosti. "Niciodata nu am respins ideea de a incepe negocieri (cu autoritatile), insa Kievul ne-a mintit prin faptul ca nu-si respecta angajamentele asumate, deci cuvintele sale nu au nicio valoare", a declarat Pusilin intr-o emisiune a postului rus de televiziune Rossia 24. Totusi, el a adaugat ca "sustinatorii federalizarii Ucrainei sunt dispusi sa discute cu autoritatile de la Kiev despre pozitia lor".

"Cel mai important este sa evitam varsarea de sange. Situatia se va agrava, daca nu vom discuta si nu vom avea negocieri. intelegem foarte bine ca atunci cand politicienii discuta, armele tac", a afirmat separatistul prorus. De asemenea, reprezentantii separatistilor de la Donetk si Lugansk au anuntat ca marti vor organiza reuniuni pentru a discuta despre propunerea presedintelui rus, Vladimir Putin, de a amana referendumul de la 11 mai privind "declaratia de independenta".

O solutie diplomatica ar putea pune capat conflictului din Ucraina

vladimir putin
Dupa violente soldate cu zeci de morti si sute de raniti, o solutie diplomatica ar putea pune capat conflictului din Ucraina. In urma unei intalniri cu seful OSCE, Vladimir Putin a anuntat ca a retras trupele armate de la granita. El le-a cerut separatistilor pro-rusi din estul Ucrainei sa amane referendumul de duminica privind independenta. Insa, de la vorbe la fapte e cale lunga. Deocamdata, in estul rusofon al Ucrainei continua confruntarile. Iar NATO a sugerat ca ia in calcul o prezenta militara permanenta in statele membre din Europa de Est.

Dupa intalnirea cu presedintele Organizatiei pentru cooperare si securitate in Europa, Vladimir Putin a anuntat ca Rusia si-a retras trupele de la frontiera cu Ucraina, unde NATO a estimat, la sfarsitul lui aprilie, ca se afla pana la 40.000 de militari.

Vladimir Putin, presedintele Rusiei: "Ni s-a spus tot timpul ca trupele noastre de la frontiera ucraineană sunt o problema: le-am retras, ele nu mai sunt in prezent la frontiera ucraineana, ci acolo unde isi desfasoara exercitiile in mod obisnuit."

Declaratia nu i-a impresionat insa pe americani, care spun ca nu exista nicio dovada a celor zise de Putin. La randul sau, Alianta Nord-Atlantica a comunicat ca nu are informatii care sa confirme retragerea trupelor ruse de la frontierele Ucrainei.

Vladimir Putin: "Poate fi foarte usor verificat cu ajutorul tehnologiei moderne de supraveghere, precum si din spatiu. Totul este perfect vizibil."

In tot acest timp, premierul interimar al Ucrainei, Arseni Iatseniuk, a vizitat o tabara militara din apropierea orasului Slaviansk, centrul insurectiei pro-ruse, unde luni au murit peste 30 de oameni. In aplauzele celor prezenti, Iatseniuk i-a decorat pe militarii ucraineni care au aparat orasul de atacurile separatistilor. Premierul i-a indemnat pe separatisti sa renunte la atacurile armate si sa elibereze cladirile publice ocupate.

Arseni Iaţeniuk, premierul interimar al Ucrainei: "Aceasta problema are doua parti. Prima este desfasurarea unei operatiuni antiteroriste, iar a doua e gasirea unei solutii diplomatice pentru solutionarea conflictului. Cei care detin arme si le folosesc trebuie sa se predea si sa isi primeasca pedeapsa."

In plus, el a promis ca insurgentii rusi care nu au comis infractiuni grave vor beneficia de amnistie.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
Citește și...
Cât crede Putin că valorează Groenlanda. La ce preț a evaluat Kremlinul insula arctică râvnită de Trump
Cât crede Putin că valorează Groenlanda. La ce preț a evaluat Kremlinul insula arctică râvnită de Trump

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a oferit primele sale reacții despre Groenlanda, după discursul furibund al lui Donald Trump din cadrul Forumului Economic Mondial de la Davos.

Trump: „Zelenski şi Putin sunt 'proşti' dacă nu încheie un acord”. Urmează o întâlnire crucială la Davos
Trump: „Zelenski şi Putin sunt 'proşti' dacă nu încheie un acord”. Urmează o întâlnire crucială la Davos

Prezent la Forumul Economic Mondial de la Davos, președintele american Donald Trump a declarat miercuri că negocierile pentru încheierea războiului dintre Rusia și Ucraina se află într-un „moment decisiv”. 

Femeie ținută în sclavie 25 de ani, nemâncată și nespălată. O britanică, găsită vinovată de abuzuri grave
Femeie ținută în sclavie 25 de ani, nemâncată și nespălată. O britanică, găsită vinovată de abuzuri grave

O femeie vulnerabilă a fost ținută captivă și obligată să muncească în casa unei familii din Anglia timp de un sfert de secol. Ea a reușit să ceară ajutor abia în 2021, folosind un telefon mobil pe care îl ascunsese în secret.

Recomandări
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa

Donald Trump a declarat miercuri că el și secretarul general al NATO, Mark Rutte, au „stabilit cadrul unui viitor acord cu privire la Groenlanda” la câteva ore de la discursul de la Davos.

Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele
Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele

Premierul Ilie Bolojan afirmă că, în această perioadă, reprezentanţii Guvernului lucrează la construcţia bugetului de stat pe anul 2026, pe „baze realiste”, subliniind că obiectivul este „un buget al relansării şi al investiţiilor”.

Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America
Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America

George Simion, aflat într-o vizită în SUA, a tăiat un tort în forma Groenlandei, cu steagul american, la un eveniment al unor congresmani republicani care au au sărbătorit primul an din cel de al doilea mandat al lui Donald Trump.