Coreea de Sud prelungeşte închiderea Aeroportului Internaţional Muan până în aprilie, după accidentul soldat cu 179 de morți

62513151
AFP

Ministerul Transporturilor din Coreea de Sud a decis să prelungească până pe 18 aprilie închiderea Aeroportului Internaţional Muan, unde, pe 29 decembrie, un avion Boeing 737-800 al companiei Jeju Air s-a prăbuşit.

179 de pasageri aflaţi la bord și-au pierdut viața, transmite Reuters.

Accidentul a avut loc când zborul 7C2216, provenind de la Aeroportul Suvarnabhumi din Bangkok, a depăşit pista în timpul unei aterizări fără tren de aterizare, lovind o structură de beton şi declanşând un incendiu.

Investigaţiile preliminare sugerează posibilitatea unui impact cu păsări, care ar fi putut afecta funcţionarea normală a trenului de aterizare. În plus, s-a constatat că înregistratoarele de zbor (cutiile negre) au încetat să funcţioneze cu patru minute înainte de accident, complicând şi mai mult ancheta.

În urma accidentului, autorităţile au dispus inspecţii de urgenţă ale operaţiunilor companiilor aeriene sud-coreene şi ale tuturor aeronavelor Boeing 737-800. De asemenea, Ministerul Transporturilor a anunţat că va reevalua liniile directoare privind instalarea structurilor din apropierea pistelor, în colaborare cu experţi, pentru a determina dacă sunt necesare modificări.

Acesta este primul accident fatal în istoria de 19 ani a companiei Jeju Air şi cel mai grav accident aviatic implicând un operator sud-coreean de la prăbuşirea zborului Korean Air 801 în 1997.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Citește și...
Melania Trump, apariție impecabilă la întâlnirea oficială de la Casa Albă cu familia regală. Ce ținută a ales | GALERIE FOTO

Când Melania Trump și Donald Trump i-au primit la Casa Albă pe Regele Charles al III-lea și pe Regina Camilla, mesajul întâlnirii era vizibil cu mult înainte de a fi rostite primele cuvinte. 

Incidentul armat de la Dineul Corespondenților ridică semne de întrebare. Casa Albă anunță revizuirea securității lui Trump

Incidentul în care un bărbat a trecut de securitate și a tras cu arma la Dineul Corespondenților de la Casa Albă readuce în prim-plan întrebări serioase despre eficiența protocoalelor Secret Service și necesitatea întăririi măsurilor de securitate.

Vladimir Putin afirmă că a primit un mesaj de la Mojtaba Khamenei, despre care nu s-a mai auzit nimic de șase săptămâni

Vladimir Putin spune că a primit un mesaj de la liderul suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, dispărut din spațiul public de peste șase săptămâni, relatează CNN.

Recomandări
De câte voturi mai au nevoie PSD și AUR ca să dea jos Guvernul Bolojan. Aritmetica din spatele moțiunii de cenzură

PSD și AUR se aliază pentru a răsturna Guvernul Bolojan. Dacă săptămânile trecute Sorin Grindeanu jura că nu va face pact cu George Simion, astăzi a dat totul uitării, de dragul unei moțiuni de cenzură.

Rubio respinge propunerea iraniană: „Nu putem tolera un sistem în care iranienii decid cine trece prin Ormuz"

Președintele american Donald Trump a avut luni o întâlnire cu echipa de securitate națională pe tema Iranului, în cadrul căreia a fost discutată o nouă propunere a Teheranului, a confirmat Casa Albă.

Vacanța de vară, mai scumpă. Companiile aeriene anunță creșteri de tarife, de la câteva procente, la 30 de euro pe bilet

Se conturează tot mai tare o criză a kerosenului. Operatorii aerieni din România anunță deja scumpiri, iar mari companii din Europa anulează zboruri programate în următoarele luni.