CEDO intervine în cazul Navalnîi și cere Rusiei explicații privind starea opozantului încarcerat

62151753

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a transmis luni întrebări Rusiei despre condiţiile de detenţie a opozantului Aleksei Navalnîi, la câteva ore după anunţul spitalizării sale şi în contextul în care susţinătorii se tem pentru viaţa sa.

Soarta principalului opozant al preşedintelui rus Vladimir Putin, încarcerat în Rusia de la începutul lunii februarie şi aflat în greva foamei de trei săptămâni, alimentează tensiunile diplomatice între Rusia şi Uniunea Europeană, conform AFP.

CEDO a adresat o serie de întrebări guvernului rus despre soarta opozantului, printre care şi dacă detenţia îi încalcă dreptul la viaţă.

Organul judiciar al Consiliului Europei, din care şi Rusia face parte, întreabă de asemenea Moscova în ce măsură condiţiile detenţiei lui Aleksei Navalnîi şi tratamentul la care este supus respectă dispoziţiile Convenţiei Europene a Drepturilor Omului legate de "dreptul la viaţă" şi interzicerea torturii.

Cazul este în mod vizibil tratat cu o celeritate specială de CEDO, fiind înaintat în urmă cu doar trei luni. În mod obişnuit, aceste solicitări de informaţii sunt comunicate guvernelor vizate în intervale de timp mult mai lungi.

Potrivit susţinătorilor săi, Navalnîi suferă de mari dureri la spate, din cauza unei duble hernii de disc. El suferă de asemenea de pierderi ale senzaţiei la picioare şi braţe.

CEDO a cerut în februarie eliberarea lui Aleksei Navalnîi, invocând faptul că viaţa opozantului este în pericol, acesta fiind în august 2020 victima unei otrăviri pentru care el a acuzat Kremlinul.

Luni, el a fost spitalizat după trei săptămâni de greva foamei şi a acceptat, conform autorităţilor penitenciare ruse, să urmeze "o terapie cu vitamine".

UE a cerut ca el să aibă "acces imediat" la medici "în care are încredere". Solicitarea a fost transmisă de şeful diplomaţiei UE, Josep Borrell, care a spus că autorităţile ruse sunt responsabile pentru starea de sănătate a lui Navalnîi.

Articol recomandat de sport.ro
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Citește și...
CEO de multinațională: România devine o „bătaie de cap” majoră. Amintește de criza din Grecia

Cu accent pe extinderea rețelei IKEA și Foot Locker, dar și pe crearea unui nou model operațional unificat, grupul Fourlis Holdings intră într-o etapă critică de investiții și transformare organizațională.

Iranul își reconstruiește baza industrială militară mai repede decât se aștepta. Temuta armă pe care o produce deja

Iran a reluat parțial producția de drone în timpul armistițiului început în aprilie, semn că își reface rapid capacitățile militare afectate de atacurile americano-israeliene, potrivit unor surse din serviciile de informații americane.

Aglomerație pe Everest. 274 de alpiniști au ajuns pe vârf într-o singură zi pe ruta din Nepal

Un număr record de 274 de persoane au escaladat Muntele Everest pe ruta din Nepal miercuri, după ce sezonul de primăvară din acest an a început cu întârziere din cauza unui bloc uriaş de gheaţă care bloca traseul de escaladă, scrie BBC.

Recomandări
Ce a răspuns ministrul Oana Țoiu, întrebată ce alege între ”pro-european” și ”pro-occidental”: ”Există o dezbatere”

Oana Țoiu, ministrul de Externe, a clarificat ce înseamnă pentru România să fie pro-europeană într-un moment în care tensiunile dintre UE și administrația americană pun la încercare alianțele tradiționale.

Consultări la Cotroceni cu parlamentarii neafiliați. Ce noi scenarii și majorități se conturează pentru noul Guvern

Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit cu parlamentarii care nu mai sunt afiliați partidelor pe listele cărora au fost aleși în Parlament - precum SOS, POT și AUR.

Românii vor putea reclama anonim tăierile ilegale și braconajul. Până acum, sesizările erau clasate

Românii vor putea reclama anonim activități suspecte din păduri, printr-o nouă platformă anunțată de șeful Gărzii Forestiere Naționale, George Gârbacea, în exclusivitate la PRO Verde.