Campanie mincinoasa in Marea Britanie. Un adolescent ar fi pretins ca are cancer pentru a strange milioane de euro

61509760

Situatie delicata pentru un adolescent britanic suspectat de unii ca ar fi pretins ca are cancer pentru a starni simpatie si a strange bani. Numerosi conationali impresionati de cazul lui au donat peste 3 milioane de lire sterline.

Cazul a luat o turnura stranie dupa ce Stephen a fost externat in urma unei "ameliorari neasteptate".

Stephen ar fi fost diagnosticat cu un neoplasm colo-rectal la 15 ani. In pofida tratamentelor, boala a avansat si, recent, tanarul a scris pe contul lui de Facebook ca sfarsitul ii e aproape. Stephen a postat si o lista cu lucrurile pe care si-ar dori sa apuce sa le faca pana moare. Sa stranga bani pentru alti adolescenti bolnavi de cancer era una dintre ultimele dorinte.

Situatia lui i-a impresionat pe multi. Oameni necunoscuti, intre care si premierul David Cameron, dar si celebritati britanice, i-au promovat fundatia de lupta impotriva cancerului.

"Retelele de socializare au transformat campaniile de strangere de fonduri. Iar campania in folosul lui Stephen a atins niveluri colosale datorita retelelor de socializare. In ultimele 3-4 zile, 200.000 de oameni au donat bani pentru campania lui Stephen", a spus Siobhan Dunn, presedintele Fundatiei de Combatere a Cancerului.

Stupoare insa. De pe o zi pe alta, tumora lui Stephen s-ar fi vindecat in mod spectaculos, iar tanarul a fost externat la sfarsitul saptamanii trecute. Aceasta intorsatura i-a facut pe unii sa puna la indoiala intreaga poveste.

Ofensat si ranit, Stephan s-a multumit sa riposteze cu o postare pe Twitter in care ii asigura pe oameni ca este inca bolnav.
Campania de solidarizare cu Stephen s-a transformat acum intr-o confruntare intre cei care il sustin si cei care il suspecteaza de minciuna sfruntata.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
Citește și...
Franțuzoaica infectată cu hantavirus este în stare gravă. Medicii îi asigură respirația cu un plămân artificial

Franţuzoaica infectată cu hantavirus, care a călătorit pe nava de croazieră MV Hondius, este internată la terapie intensivă cu forma cardiopulmonară „cea mai gravă”.

O instanță a hotărât ca un copil să aibă doi tați și o mamă. Decizie istorică în Italia

O hotărâre a unei instanţe din Italia i-a acordat unui copil în vârstă de patru ani dreptul de a avea trei părinţi recunoscuţi legal - doi taţi şi o mamă - într-o hotărâre istorică, care a stârnit nemulţumirea conservatorilor catolici, informează Reuters.

Cum arată reforma administrativă voluntară din Republica Moldova. De ce Chișinăul grăbește comasarea

Președintele parlamentului de la Chișinău, Igor Grosu, a îndemnat autoritățile publice locale să profite de procesul de comasare voluntară pentru a-și uni eforturile și a crea primării mai puternice și mai eficiente.

Recomandări
Președintele Poloniei și șeful NATO, primiți de Nicușor Dan la Cotroceni. „Am discutat de forţele noastre comune”

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, marţi, în cadrul declaraţiilor comune cu preşedintele Poloniei, la Palatul Cotroceni, că la Summitul B9 vor discuta despre cum putem să facă mai eficiente pregătirile militare din interiorul NATO şi din interiorul UE. 

Nicușor Dan „are în minte” un premier tehnocrat dar nu vrea, încă, să anunțe pe cine. PSD și UDMR negociază un nou guvern

„Un Guvern cu premier tehnocrat este un scenariu care are șanse”, spune președintele Nicușor Dan. Dacă la începutul crizei această variantă era ultima pe lista lui, acum pare posibilă, câtă vreme nu e loc de împăcare între PSD și PNL. 

Summitul B9 de la București. România cere cheltuieli mai mari pentru apărare și sprijin pentru Ucraina de la aliații din NATO

România găzduiește Summitul B9 pentru a patra oară - după ediția inaugurală din 2015, cea în format hibrid din 2021 și cea din 2022. Nicușor Dan va co-prezida lucrările alături de Președintele Poloniei, Karol Nawrocki.