Boris Johnson nu concepe o amânare a Brexitului. ”Mai bine aş muri într-un şanţ”

62072784
Getty

Premierul britanic Boris Johnson a promis joi că nu va amâna ieşirea Regatului Unit din UE, stabilită după ultima amânare pentru 31 octombrie, el afirmând că ar prefera mai degrabă să ''moară într-un şanţ'' decât să facă aşa ceva, relatează Reuters.

Întrebat dacă le poate promite britanicilor că nu se va duce la Bruxelles să ceară o nouă amânare a Brexitului, cum îi cere legea adoptată miercuri de Camera Comunelor, premierul conservator a răspuns: ''Da, pot. Mai bine aş muri într-un şanţ''.

''Nu se obţine absolut nimic (cu o nouă amânare). Care este sensul unei alte amânări?'', a adăugat el în faţa presei după un discurs la o secţie de poliţie din nordul Angliei, făcând referire la respectiva lege care-l împiedică să decidă un Brexit fără acord pe 31 octombrie.

Actul normativ pe care Johnson îl numeşte ''legea capitulării'', argumentând că UE nu le va mai face nicio concesie britanicilor ştiind că aceştia nu vor putea ieşi din UE fără un acord, l-ar obliga pe şeful guvernului de la Londra să ceară o nouă amânare a Brexitului până la 31 ianuarie 2020, dacă, până la 19 octombrie, premierul nu reuşeşte să obţină un nou acord cu UE sau nu primeşte aprobarea parlamentului pentru o retragere fără acord.

Cum aceste două condiţii sunt greu de îndeplinit, UE refuzând să renegocieze acordul convenit cu premierul Theresa May dar respins de Camera Comunelor, iar în parlamentul britanic există o majoritate ostilă unui Brexit fără acord, mulţi deputaţi fiind de fapt ostili Brexitului în sine, adoptarea acestei legi practic îl împiedică pe Johnson să decidă un Brexit fără acord la 31 octombrie.

După adoptarea acestei legi, care mai trebuie să fie votată şi în Camera Lorzilor şi apoi promulgată de Regină, Johnson a cerut alegeri anticipate pentru 15 octombrie, dar a pierdut votul din Camera Comunelor care i-ar fi permis convocarea acestui scrutin. Un nou vot se va desfăşura luni.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
Citește și...
O femeie din Hong Kong a renunțat la afacerea cu haine și a devenit șofer de TIR. Acum câștigă 29.000 de dolari pe lună

O femeie din Hong Kong a făcut o schimbare radicală în privința carierei, lăsând în urmă afacerea din domeniul modei pentru o meserie considerată în mod tradițional specifică bărbaților. 

Economist: Căldura se transformă într-un şoc economic major pentru o Europă nepregătită. Este un semnal de alarmă

Europa, continentul unde temperaturile cresc într-un ritm de aproximativ două ori mai mare decât media globală, nu îşi mai poate permite să ignore impactul economic al încălzirii globale, potrivit economiştilor intervievaţi de Bloomberg.

Un cuplu din SUA a descoperit o „comoară” ascunsă la un an după ce a cumpărat un teren de 16 hectare. „Vă puteți imagina?”

Un cuplu din Statele Unite, care a ales să renunțe la viața convențională și să trăiască în mijlocul naturii, a descoperit un adevărat colț de rai pe propria proprietate, la mai bine de un an după ce s-a mutat acolo.

Recomandări
Incendiu la un petrolier în Marea Neagră, în apropiere de Sulina. Echipajul a fost salvat, iar nava este în flăcări

Este pericol de explozie, după ce un incendiu s-a produs în noaptea de luni spre marți la bordul unui petrolier sub pavilion Liberia, în Marea Neagră, la aproximativ 40 de kilometri de Sfântu Gheorghe, în timp ce se îndrepta spre portul Reni din Ucraina.

Cod galben și portocaliu de furtuni cu grindină până joi. Ploi torențiale, descărcări electrice și rafale puternice de vânt

Meteorologii ANM au emis marți mai multe avertizări cod galben și cod portocaliu de instabilitate atmosferică, valabile până joi dimineață.

Ilie Bolojan: „Exploatarea gazelor din Marea Neagră transformă România în cel mai mare producător de gaze al UE”

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat marți că exploatarea gazelor din Marea Neagră transformă România în cel mai mare producător de gaze din Uniunea Europeană.