Boris Johnson avertizează Marea Britanie asupra iminenței unui atac cibernetic rus

61863311

Boris Johnson, ministrul britanic de Externe, a avertizat că Marea Britanie trebuie să-și ia "toate măsurile de precauție necesare" pentru a se proteja de represaliile rusești în urma atacurilor aeriene ale SUA și aliaților în Siria.

Şeful diplomaţiei britanice a declarat că Moscova nu e străină de atacurile cibernetice de amploare asupra infrastructurii și intervenției în procesele democratice din alte țări.

Oficialul britanic a arătat, de asemenea, că legătura dintre el și omologul său rus, Serghei Lavrov, s-a răcit în timpul operațiunii militare în care partenerii occidentală au tras mai mult de 100 de rachete în apropierea Damascului.

"Vreau să subliniez că noi, în Marea Britanie, nu ne dorim ca tensiunile cu Rusia să escaladeze. Sub nicio formă. Dar să ținem cont despre cine este vorba. Trebuie să ne luăm toate măsurile de precauție necesare în eventualitatea unui atac cibernetic," a declarat Boris Johnson, pentru BBC.

Statele Unite alături de Franţa şi Marea Britanie au lansat sâmbătă la 4, ora României, atacuri punctuale asupra unor ţinte din programul de arme chimice ale guvernului sirian. Riposta vine la o săptămână de la atacul cu arme chimice de la Douma, pentru care Occidentul a acuzat regimul sirian.

Anunţul a fost făcut de preşedintele american Donald Trump. Chiar în timp ce îşi rostea discursul, forţele americane, alături de cele britanice şi franceze, lansau atacuri cu rachete, împotriva a trei ţinte.

În atac au fost lansate aproximativ 100 de rachete de croazieră Tomahawk, dar şi un bombardier strategic B1. Armata britanică a anunţat că a participat cu patru avioane Tornado, iar Franţa, cu fregata Aquitaine şi avioane cu reacţie.

După atac, Pentagonul a anunţat că operaţiunile nu vor continua, însă ulterior atât premierul britanic cât şi ministrul francez de Externe au vorbit despre posiblitatea unei noii intervenţii, dacă regimul al-Assad continuă să folosească arme chimice.

În replică, Bashar al-Assad a declarat că este “mai determinat ca oricând să lupte împotriva terorismului”.

“Agresiunile care au avut loc sâmbătă noapte va determina poporul sirian să continue lupta împotriva terorsmului”, a fost prima reacție a liderului de la Damasc, într-o convorbire telefonică cu omologul său iranian, Hassan Rouhani.

Anterior, preşedinţia siriană a postat pe Twitter un scurt video care îl arată pe preşedintele Bashar al-Assad venind la birou, cu comentariul „o dimineaţă liniştită”.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Macron îl laudă pe Iohannis: ”Unii ameninţă independenţa magistraţilor, dar el nu își lasă țara din mână”

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, l-a lăudat pe şeful statului român, Klaus Iohannis, pentru că "nu-şi lasă ţara din mână".

Barbara Bush, grav bolnavă, a renunţat la tratament. Reacţia familiei celor 2 preşedinţi

Familia foştilor preşedinţi Bush trece prin momente dificile. Barbara Bush, soţia preşedintelui George Bush Senior este grav bolnavă.

Operaţiune împotriva gherilelor din Columbia şi Ecuador, după uciderea a 2 jurnalişti

Liderul unuia dintre ultimele grupuri de gherilă desprinse din FARC este vânat de forţele armate din Columbia şi Ecuador, fiind acuzat de un triplu asasinat.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.