Benjamin Netanyahu, mesaj pentru iranieni: „Ştiu că nu vreţi acest război. Nici eu nu-l vreau”

Benjamin Netanyahu
Shutterstock

Premierul israelian Netanyahu s-a adresat din nou direct poporului iranian într-o înregistrare video, în care a declarat că leadershipul din ţara lor risipeşte bani pe atacuri asupra Israelului care ar putea fi investiţi în viitorul populaţiei iraniene.

Încă un atac iranian ar costa ţara miliarde de dolari şi ar afecta grav economia, a transmis premierul israelian într-un mesaj video dat publicităţii marţi, transmite dpa.

"Ştiu că nu vreţi acest război. Nici eu nu-l vreau. Poporul Israelului nu vrea acest război. Există o singură forţă care vă pune familiile în pericol grav. Tiranii de la Teheran. Atât", a declarat Netanyahu, referindu-se la regimul liderului suprem Ali Khamenei.

În loc să investească cele 2,3 miliarde de dolari cât a costat recentul atac iranian de la începutul lunii octombrie în spitale, infrastructura ţării, apă curată sau educaţia oamenilor săi, Netanyahu a afirmat că Teheranul risipeşte banii într-un război pe care nu-l poate câştiga.

Cât de mult a trebuit să plătească Israelul pentru atacul său asupra Iranului nu a fost dezvăluit de Netanyahu, remarcă dpa.

Citește și
Pagere
S-a aflat cine a pus la cale exploziile a mii de pagere, care au ucis zeci de teroriști Hezbollah. ”Am mers până la capăt”

Regimul iranian este obsedat "de distrugerea Israelului, mai degrabă decât de construirea Iranului", a continuat premierul israelian, adăugând: "Ce păcat''.

Netanyahu a apreciat că regimul iranian este din ce în ce mai slăbit pe zi ce trece, în timp ce Israelul este din ce în ce mai puternic.

Există un lucru de care regimul de la Teheran se teme mai mult decât de Israel, şi acesta este poporul Iranului, a continuat el. ''De aceea investesc atât de mult timp şi bani pentru a încerca să vă zdrobească speranţele şi să vă înfrâneze visele.

Netanyahu i-a îndemnat pe iranieni să nu renunţe la speranţele lor de libertate şi egalitate: "Şi să ştiţi că Israelul şi alţii din lumea liberă sunt alături de voi''.

"Nu mă îndoiesc că într-o zi într-un Iran liber, israelienii şi iranienii vor construi împreună un viitor de prosperitate şi pace", a spus Netanyahu. "Acesta este viitorul pe care îl merită Israelul; Acesta este viitorul pe care îl merită Iranul. Împreună, să transformăm acest vis frumos în realitate", a îndemnat premierul israelian.

Netanyahu s-a mai adresat direct, într-un discurs, poporului iranian la sfârşitul lunii septembrie. 

Articol recomandat de sport.ro
100.000.000€! Acuzat de tentativă de viol, acum poate da lovitura carierei
100.000.000€! Acuzat de tentativă de viol, acum poate da lovitura carierei
Citește și...
Premierul Netanyahu cere o nouă amânare în procesul de corupţie care îl priveşte invocând
Premierul Netanyahu cere o nouă amânare în procesul de corupţie care îl priveşte invocând "incidente de securitate"

Echipa de avocaţi a premierului Benjamin Netanyahu a cerut tribunalului din Ierusalim o nouă amânare de peste două luni a audierii sale în procesul de corupţie care este deschis de mai bine de patru ani, invocând "incidente de securitate".

S-a aflat cine a pus la cale exploziile a mii de pagere, care au ucis zeci de teroriști Hezbollah. ”Am mers până la capăt”
S-a aflat cine a pus la cale exploziile a mii de pagere, care au ucis zeci de teroriști Hezbollah. ”Am mers până la capăt”

Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a recunoscut, duminică în timpul reuniunii de guvern, responsabilitatea israeliană pentru explozia echipamentelor de comunicaţii ale Hezbollah în septembrie, transmite TPS.

Netanyahu și Trump au avut trei convorbiri telefonice. „Ameninţarea iraniană
Netanyahu și Trump au avut trei convorbiri telefonice. „Ameninţarea iraniană", una dintre temele-cheie

Premierul israelian, Benjamin Netanyahu, a declarat că a avut trei convorbiri telefonice cu preşedintele ales al SUA, Donald Trump, de la alegerea acestuia, marţi, şi a subliniat "ameninţarea iraniană" ca una dintre temele-cheie ale acestora.

Fanii lui Maccabi Tel Aviv, bătuți grav în Amsterdam. Netanyahu a ordonat să fie trimise două avioane pentru a-i salva
Fanii lui Maccabi Tel Aviv, bătuți grav în Amsterdam. Netanyahu a ordonat să fie trimise două avioane pentru a-i salva

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a ordonat vineri dimineaţa să fie trimise două avioane la Amsterdam pentru a-i salva pe suporterii echipei Maccabi Tel-Aviv, după ciocnirile dintre suporteri izbucnite în cursul nopţii în urma meciului cu Ajax.

Decizia radicală luată de premierul israelian Benjamin Netanyahu în plin război cu Gaza
Decizia radicală luată de premierul israelian Benjamin Netanyahu în plin război cu Gaza

Premierul israelian Benjamin Netanyahu l-a demis marţi pe ministrul său al apărării, Yoav Gallant, din cauza dezacordurilor în gestionarea războiului din Gaza.

Recomandări
Fermierii români, nemulțumiți de acordul comercial UE-Mercosur: „În aceste condiții, noi nu putem să concurăm cu ei”
Fermierii români, nemulțumiți de acordul comercial UE-Mercosur: „În aceste condiții, noi nu putem să concurăm cu ei”

După mai bine de 25 de ani de negocieri, controversatul acord comercial dintre Uniunea Europeană și blocul „Mercosur” a fost aprobat, în ciuda furiei fermierilor și a opoziției vehemente a Franței.

Reacția Armatei elvețiene, pentru Știrile PRO TV, cu privire la escortarea avionului lui Nicușor Dan: „Mulțumim României”
Reacția Armatei elvețiene, pentru Știrile PRO TV, cu privire la escortarea avionului lui Nicușor Dan: „Mulțumim României”

Forțele aeriene ale Elveției au reacționat pentru Știrile PRO TV în legătură cu episodul în care două dintre avioanele sale de luptă F/A-18 au escortat pentru pțin timp care aeronava Spartan a MApN, care îl transporta pe președintele Nicușor Dan.

Regimul de la Teheran amenință cu moartea protestatarii din Iran. Comunicațiile, în blackout de peste 24 de ore
Regimul de la Teheran amenință cu moartea protestatarii din Iran. Comunicațiile, în blackout de peste 24 de ore

Iranienii se află de mai bine de 24 de ore într-un blackout aproape total al internetului, pe fondul protestelor antiguvernamentale care se extind în toată țara. Regimul de la Teheran amenință protestatarii cu pedeapsa capitală.