Cristian Mungiu, facut "cersetorul" lui Steven Spielberg de o emisiune TV din Franta VIDEO

×
Publicitate

Regizorul roman Cristian Mungiu, membru in juriul Festivalului de Film de la Cannes de anul acesta, a fost ironizat in cadrul unei emisiuni TV pamflet in Franta.


Regizorul roman este reprezentat in cadrul emisiunii satirice "Les Guignols de l’Info" de la postul TV "Canal +" cu ajutorul unei marionete care cerseste o camera in fata lui Steven Spielberg.

"Steven Spielberg a urcat pe treptele de la Cannes alaturi de membrii juriului sau actrita Nicole Kidman si regizorul roman Cristian Mungiu" se arata in materialul celor de la "Canal +".

Moment in care papusa care il reprezinta pe cineastul roman spune in cadrul unui dialog imaginar cu Steven Spielberg ca "are nevoie de o camera de filmat pentru o pelicula", pentru ca nu are bani, "tatal lui este in puscarie", "mama lui e bolnava si are un bebelus". (Secventa se poate vedea la minutul 6 in clipul de mai jos)

Nu este pentru prima data cand romanii sunt tintele ironiilor in cadrul emisiunii "Les Guignols de l’Info",  show devenit o institutie in peisajul mediatic francez  si o caricatura a lumii politice si mediatice.

CANNES 2013 - VEZI AICI CELE MAI ASTEPTATE 20 DE FILME DE LA CANNES

Cristian Mungiu a castigat marele premiu Palme d'Or la Festivalul de la Cannes din 2007 cu filmul "4 luni, 3 saptamani si 2 zile". In 2012, Mungiu a castigat premiul pentru scenariu la Cannes cu filmul "Dupa Dealuri".

Din juriul competitiei oficiale de la Cannes in 2013, in afara de Spielberg, fac parte patru femei si patru barbati, printre care se remarca regizorul taiwanez Ang Lee, actrita australiana Nicole Kidman, actorul austriac Christoph Waltz si cineastul roman Cristian Mungiu.
 

Veuillez installer Flash Player pour lire la vidéo

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Jurnalul medicului care i-a facut Angelinei Jolie dubla mastectomie. Povestea interventiei secrete

Doctorul Kristi Funk a relatat pe blogul clinicii Pink Lotus Breast Centre, unde Angelina Jolie a suferit o dubla mastectomie, intregul proces medical prin care a trecut actrita si cele 3 luni de tratament. 

Mai multe rachete au fost lansate din Siria spre teritoriul Israelului

Mai multe rachete au fost lansate miercuri din Siria spre teritoriul Israelului, in zona Inaltimilor Golan, insa incidentul nu s-a soldat cu victime, anunta autoritatile israeliene, citate de CNN.

Gestul controversat al premierului japonez. De ce se considera oficialii sud-coreeni jigniti

O fotografie cu premierul japonez in cabina de pilotaj a unui avion de vanatoare, inscriptionat cu numarul 731, era prezentata de presa sud-coreeana, care scrie ca 731 a fost numele unei unitati renumite pentru cruzimea sa in al Doilea Razboi Mondial.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.