Atenţionare de călătorie pentru Croația, unde sunt în vigoare coduri roşu şi portocaliu de furtună

62373371
Shutterstock

Ministerul Afacerilor Externe a emis o atenţionare de călătorie pentru Croaţia, unde sunt în vigoare coduri roşu şi portocaliu de furtună, ploi torenţiale şi pericol de inundaţii, în mai multe regiuni.  

Din acest motiv, ar putea fi afectate transportul rutier şi maritim şi furnizarea electricităţii, scrie news.ro.

Potrivit MAE, în Republica Croaţia, în conformitate cu datele transmise de Institutul Hidro-Meteorologic local, până în 6 august, sunt valabile coduri roşu şi portocaliu de furtună, ploi torenţiale şi pericol de inundaţii, pentru regiunile Gospić, Rijeka, Zagreb, Karlovac, Knin, Split şi Dubrovnik. Autorităţile croate avertizează cu privire la posibilitatea existenţei unor disfuncţionalităţi în transportul rutier şi maritim şi în furnizarea energiei electrice, precum şi la riscul iminent de inundaţii.

Pentru informaţii actualizate, se recomandă consultarea paginilor de Internet ale Institutului Hidro-Meteorologic croat: https://www.meteo.hr, Automobil Clubului Croat: http://www.hak.hr/en#traffic-flow-and-road-conditions, Companiei Naţionale Croate de Căi Ferate: http://www.hznet.hr, Autorităţii Portuare Croate: http://www.portauthority.hr şi a Agenţiei Croate de Aviaţie Civilă: http://www.ccaa.hr.

Ministerul Afacerilor Externe reaminteşte cetăţenilor români că, în situaţii de urgenţă, pe teritoriul Croaţiei, pot apela numărul european unic de urgenţă 112.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Zagreb: +38514677660 sau +38514610009, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă. De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă au la dispoziţie şi telefonul de pernenţă al misiunii diplomatice a României în Republica Croaţia: +38598414341.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginii de Internet: www.meteoalarm.org, http://zagreb.mae.ro, www.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă” (http://www.mae.ro/app_cs), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
Citește și...
Încă un incident în Marea Neagră. Navă comercială avariată în apropiere de Sfântu Gheorghe - posibil de o dronă sau o mină

O navă comercială care transporta cărbuni din Statele Unite către Ucraina a fost avariată în noaptea de 23 spre 24 iulie în Zona Economică Exclusivă a României, la aproximativ 22 de mile marine de Sfântu Gheorghe.

Drone detectate în apropierea graniței României, după un nou atac asupra Ucrainei. Armata a ridicat de la sol un elicopter

Sistemul de supraveghere radar al MApN a detectat, în noaptea de joi spre vineri, mai multe drone care s-au apropiat de graniţa fluvială a României, în urma unei noi serii de atacuri asupra unor obiective din Ucraina. 

Ce se va întâmpla cu blocul din Rahova afectat de explozie, după nouă luni în care risca să se prăbușească. Anunțul PMB

Primăria București anunță, joi seară, că urmează să fie emis ordinul de începere a lucrărilor pentru punerea în siguranță a blocului din Rahova afectat de explozie.

Recomandări
Încă un incident în Marea Neagră. Navă comercială avariată în apropiere de Sfântu Gheorghe - posibil de o dronă sau o mină

O navă comercială care transporta cărbuni din Statele Unite către Ucraina a fost avariată în noaptea de 23 spre 24 iulie în Zona Economică Exclusivă a României, la aproximativ 22 de mile marine de Sfântu Gheorghe.

Criză de personal în spitale. Guvernul a deblocat doar 22 de posturi din cele 7.600 cerute de Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății a cerut deblocarea a peste 7.000 de posturi în spitalele din toată țara, însă Guvernul a aprobat, deocamdată, doar 22.

SUA anunță a 13-a noapte consecutivă de atacuri asupra Iranului. Loviturile au vizat baze militare și depozite de drone

Armata SUA anunţă finalizarea celei de-a 13-a nopţi consecutive de atacuri asupra Iranului.