Atenţionare de călătorie emisă de MAE: Coduri roşu, portocaliu şi galben de caniculă, în Spania

×
Publicitate

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a emis o atenţionare de călătorie pentru Spania, unde până în 24 iulie sunt în vigoare Coduri roşu, portocaliu şi galben de caniculă.

Sunt aşteptate temperaturi de 39-41 de grade Celsius în mai multe regiuni, chiar mai ridicate în comunitatea Aragon.

Potrivit MAE, Agenţia Meteorologică spaniolă a emis coduri roşu, portocaliu şi galben de caniculă pentru perioada 22 - 24 iulie.

Astfel, în 22 iulie este Cod portocaliu de caniculă (cu temperaturi între 39 - 41ºC) în comunităţile Madrid, Andaluzia, Aragon, Castilla La Mancha, Catalonia, Navarra, La Rioja şi Insulele Baleare; Cod galben de caniculă (cu temperaturi între 34 -39ºC) în comunităţile Cantabria, Castilla y Leon, Extremadura, Murcia, Ţara Bascilor şi Comunitatea Valenciană.

Pentru 23 iulie, este Cod roşu de caniculă (cu temperaturi de 41ºC) în comunitatea Aragon; Cod portocaliu de caniculă (cu temperaturi între 39 - 41ºC) pentru comunităţile Andaluzia, Castilla La Mancha, Catalonia, Murcia, Navarra, La Rioja, Comunitatea Valenciană şi Insulele Baleare; Cod galben de caniculă (cu temperaturi între 34 - 39ºC) în comunitatea Madrid, a transmis MAE, potrivit News.ro.

Pentru 24 iulie, este Cod portocaliu de caniculă (cu temperaturi între 39 - 41ºC) în comunităţile Andaluzia, Murcia, Comunitatea Valenciană şi Insulele Baleare; Cod galben de caniculă (cu temperaturi între 34 - 39ºC) pentru comunităţile Castilla La Mancha şi Catalonia.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea şi respectarea cu stricteţe a atenţionărilor şi recomandărilor autorităţilor spaniole. De asemenea, se recomandă cetăţenilor români care se află în zonele afectate ca, în caz de urgenţă, să contacteze autorităţile spaniole competente, apelând numărul de telefon de urgenţă 112.

De asemenea, cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numărul de telefon al Secţiei Consulare ale Ambasadei Românei la Madrid: +34 91.734.4004, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă.

Totodată, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială sau cu caracter de urgenţă au la dispoziţie şi următoarele linii telefonice de permanenţă, în funcţie de regiune: Secţia consulară din cadrul Ambasadei României la Madrid: +34 669.362.202; Consulatul General Barcelona: +34 661.547.853; Consulatul General Sevilla: +34 648.212.169; +34 659.923.533; Consulatul General Bilbao: +34 608.956.278; Consulatul Castellon de la Plana: +34 677.842.467; Consulatul Ciudad Real: +34 609.513.790; Consulatul Zaragoza: +34 663.814.474; Consulatul Almeria: +34 682.733.408.

 

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Avocatul fraților Tate: „Lumea știe că Andrew și Tristan sunt nevinovați”. Ce spune despre noile acuzații din Marea Britanie

Joseph McBride, avocatul care îi reprezintă pe frații Tate, a declarat, într-un comunicat emis după arestarea acestora, sâmbătă seara, că „lumea știe că Andrew și Tristan sunt nevinovați”, informează BBC.

UE interzice distrugerea hainelor și încălțămintei nevândute. Când intră în vigoare noile reguli pentru marile companii

Noile norme europene care reglementează gestionarea articolelor de îmbrăcăminte, a accesoriilor vestimentare și a încălțămintei nevândute intră în vigoare începând de duminică.

SUA atacă Iranul, ca pedeapsă pentru cei doi soldați ai săi uciși de Teheran. Câți soldați americani au murit în Golf

SUA au lansat duminică o nouă serie de lovituri aeriene împotriva Iranului, afirmând că intenţionează să "pedepsească" moartea a doi militari americani ucişi în urma unor atacuri iraniene în Iordania, informează AFP, dpa şi Reuters.

Recomandări
FT: Trump va anunța finanțarea mișcării MAGA în Europa. Subvenții americane pentru contestarea legilor UE

Administraţia Trump se pregăteşte să anunţe o serie de subvenţii în Europa şi în afara acesteia pentru a sprijini iniţiativele aliniate mişcării MAGA, a relatat sâmbătă Financial Times.

Concertul lui Bud Bunny de la Milano, întrerupt de grindină. 80.000 de oameni evacuați, fani răniți de gheață | VIDEO

Un concert al cântăreţului portorican Bad Bunny de la Milano a fost întrerupt sâmbătă seara, după ce o puternică furtună cu grindină a obligat circa 80.000 de persoane să părăsească locul de desfăşurare a evenimentului în aer liber.

Rusia gustă din războiul lui Putin. Drone ucrainene au distrus depozite logistice, numeroși morți și răniți: ”Ce nebunie!”

Cel puțin 8 angajați au murit și peste 60 au fost răniți, după ce drone ucrainene au lovit două depozite logistice majore ale celui mai mare retailer online din Rusia.