Arde aerul, arde pădurea şi pare că arde Grecia toată. Oamenii disperaţi simt că trăiesc o catastrofă biblică

×
Publicitate

Arde aerul, arde pădurea şi pare că arde Grecia toată. În timp ce imagini apocaliptice fac înconjurul lumii, oamenii disperaţi prinşi în mijlocul focurilor simt că trăiesc o catastrofă de proporţii biblice.

Zeci de focare noi au izbucnit numai în ultimele 24 de ore. Cele mai mari sunt pe insula Evia și în unele zone din Peloponez. Ajutaţi de colegi din România, Ucraina şi de numeroşi voluntari, pompierii eleni fac tot posibilul să pună capăt coşmarului. Lupta este, însă, inegala şi pare fără sfârşit.

Evia, a doua insulă ca mărime din Grecia, arde cu focuri până la cer. Situaţia critică este în partea de nord.

Autoritățile elene folosesc un elicopter de stingere a incendiilor. Dețin mai multe unități, vin în dreptul unui lac și alimentează prin intermediul furtunului. Stau la o distanță foarte mică de luciul apei, până îşi umplu rezervorul, iar apoi decolează imediat şi se duc spre vest, unde pe dealuri ard pădurile regale ale Greciei. În locul elicopterului, imediat va sosi un altul şi va face aceeaşi operaţiune, va încărca rezervorul şi imediat va pleca să stingă incendiul. Este o adevărată cursă contracronometru, deoarece nici avioanele şi nici elicopterele nu mai pot zbura odată cu lăsarea nopţii şi noaptea este momentul în care incendiul se extinde tot mai mult.

Pădurile de pini sunt ruguri aprinse, iar fumul înecăcios a învăluit colinele şi casele. Cerul este sângeriu, aerul frige şi plouă cu cenuşă. Aşa arată iadul pe pământ.

În aceste condiţii a fost emis un nou ordin de evacuare pentru mai multe sate.

Cea mai rapidă cale a localnicilor de a fugi din infern a fost, din nou, cu ajutorul feriboturilor. Nave militare au fost puse, de asemenea, în alertă în zona de coastă.

Lupta cu focul terifiant de pe insula Evia este dusă şi de pompierii români, care și-au împărţit fronturile cu pompierii greci.

Pe lângă pompieri sunt şi numeroşi voluntari.

Operaţiunea este dificilă. Pompierii intervin la 40 de grade, pe un teren accidentat, aflat în pantă, şi trebuie să care cu ei zeci de kilograme.

Pompier român: „Dacă este apă, avem şi succes. Avem noroc că avem un pârâu jos, din pârâu alimentăm autospecialele şi reuşim să avem apă în permanenţă”.

Dacă elicopterele îşi încarcă rezervoarele direct din lacuri, avioanele de stingere a incendiilor fac aceeaşi operaţiune din apa mării. Ating foarte uşor luciul apei şi reuşesc să ia din apa mării, să îşi umple rezervoarele, şi fără să oprească deloc motoarele după aceea decolează din nou. Operaţiunea durează 30-45 de secunde.

Până acum, flăcările au făcut scrum peste 56.000 hectare în toată Grecia.

Copacii sunt efectiv carbonizaţi. Pe jos e numai cenuşă şi de fiecare dată când bate vântul se mai aprinde câte ceva uscat.

Şi animalele îşi caută un loc în siguranţă în toată această nebunie. Între crengi, reporterul Știrilor Pro TV a găsit o broască ţestoasă, care a traversat drumul dinspre incendiu, care este o tragedie şi pentru animalele sălbatice şi pentru natura din acea regiune.

Alte focare periculoase continuă să fie active în peninsulă Peloponez, lângă Olimpia Antic,ă și un altul în Fokida, la nord de Atena. În plus, riscul de incendii rămâne ridicat şi în Creta.

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Citește și...
Cum arată cel mai scump apartament din istorie, cumpărat de miliardarul Rinat Ahmetov în Monaco. Are 21 de camere | FOTO

Miliardarul Rinat Ahmetov a cumpărat cu 471 de milioane de euro un apartament cu 21 de camere și o suprafață de 2.500 de metri pătrați, în cea mai scumpă tranzacție imobiliară din istorie. 

Rusia amenință Moldova că va avea soarta Ucrainei. Inventează știri false pentru aplicarea legii ce permite să trimită trupe

Rusia amenință Republica Moldova că va avea soarta Ucrainei și invocă o minciună pentru a justifica aplicarea legii recent adoptate care permite Moscovei să trimite trupe oriunde consideră că sunt încălcate drepturile cetățenilor ruși. 

Italia îl convoacă pe ambasadorul rus după ce Meloni a fost numită „rușinea rasei umane” la televiziunea de stat din Rusia

Ministrul italian de Externe, Antonio Tajani, a anunțat convocarea ambasadorului rus la Roma după declarațiile „extrem de grave și jignitoare” ale prezentatorului Vladimir Soloviov la adresa premierului Giorgia Meloni.

Recomandări
Ilie Bolojan, la Știrile ProTV: Baronii locali ai PSD au avut o nemulțumire. Măsurile de disciplină au deranjat

Premierul României, Ilie Bolojan, s-a aflat față în față cu Andreea Esca, în studioul Știrilor ProTV. Prim-ministrul a explicat că PSD a declanșat criza politică pentru că reformele luate de Guvern au tăiat accesul ”baronilor locali” la banii publici.

„Ne împușcăm singuri”. În plină criză mondială, România este în mijlocul propriei crize politice. Costurile retragerii PSD

„Noi ne împușcăm singuri". O spune președintele Consiliului Fiscal, cu privire la consecințele actualei crizei politice în economie. 

Coiful de la Coțofenești și două brățări dacice au revenit în România. Cât costă să le vezi la Muzeul Național de Istorie

Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur, furate în Țările de Jos, s-au întors acasă. Piesele de tezaur au fost transportate în condiții de securitate sporite până la Muzeul Național de Istorie, unde publicul le va putea admira de mâine până pe 3 mai.