Ambasadorul Vaticanului in Irak: Teroristii din Statul Islamic vor sa-l ucida pe Papa

61476753

Ambasadorul Vaticanului in Irak, Habeeb Al-Sadr, a avertizat ca exista o amenintare cu moartea la adresa Papei Francisc din partea teroristilor din Statul Islamic, relateaza publicatia italiana La Nazione.

Potrivit lui Habeeb Al-Sadr, una dintre tintele Statului Islamic este asasinarea "Sfantului Parinte". Acesta a precizat ca la ora actuala nu exista informatii legate de un atentat iminent in ceea ce-l priveste pe Papa Francisc, insa atrage atentia ca amenintarile Statului Islamic nu trebuie subestimate.

Papa Francisc a denuntat sambata toate razboaiele ca fiind "o nebunie", intr-o ceremonie de comemorare a unui secol de la declansarea Primului Razboi Mondial, in regiunea Veneto (nord-est), relateaza AFP.

"Dupa contemplarea frumusetii acestei regiuni, in care femei si barbati muncesc (...), copiii se joaca, iar batranii viseaza (...), nu pot sa spun decat ca razboiul este o nebunie", a declarat el la cimitirul militar de la Redipuglia, cel mai mare din Italia, in care sunt inmormantate ramasitele a peste 100.000 de militari ucisi in acest conflict.

Bunicul lui Francisc a participat la Primul Razboi Mondial, in luptele violente care s-au purtat in aceasta regiune, in apropiere de raul Piave, in perioada 1917-1918.

Papa argentinian a evocat in iunie "enorma tragedie care a fost Primul Razboi Mondial, despre care am auzit atat de multe povesti dureroase din gura bunicului meu, care l-a facut la Piave".Ceremonia s-a desfasurat in prezenta a mii de credinciosi, veniti in pofida conditiilor meteorologice nefavorabile, in regiune plouand.

Papa Francisc a prezidat ceremonia, impreuna cu cardinalii Christoph Schönborn, arhiepiscopul Vienei, si Josip Bozanic, arhiepiscopul Zagrebului, in prezenta a numerosi arhiepiscopi austrieci, croati, sloveni si unguri.

"Razboiul distruge. Razboiul desfigureaza totul, inclusiv legatura dintre frati. Razboiul este nebun, planul lui de dezvoltare este distrugerea", a continuat Papa argentinian, criticand conflictele armate provocate de interese economice din industria armamentului si indiferenta oamenilor."Lacomia, intoleranta, ambitia de putere sunt motive care imping la razboi, iar aceste motive sunt adesea justificate printr-o ideologie", a continuat el.

"Toate aceste persoane ale caror ramasite se odihnesc aici aveau planurile lor, visurile lor... Dar vietile le-au fost curmate. Umanitatea a spus «ce ma priveste?»", a continuat Papa. "Astazi, dupa al doilea esec al unui alt razboi mondial, probabil ca putem sa vorbim despre al treilea razboi «fragmentat», cu crime, masacre, distrugeri", a adaugat el.

 


 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Un fost gardian de la Auschwitz este acuzat in Germania de complicitate la 300.000 de crime

Procurorii din Germania au acuzat un barbat in varsta de 93 de ani, fost gardian SS la lagarul de concentrare de la Auschwitz, de complicitate la omor in peste 300.000 de cazuri, relateaza The Guardian.

Rusia: "Afirmatiile lui Ponta privind unirea cu Moldova sunt iresponsabile si inacceptabile. Cerem o reactie din partea UE"

Ministerul rus de Externe considera "iresponsabile" si "inacceptabile" declaratiile premierului Victor Ponta privind eventualitatea unirii Republicii Moldova cu Romania, cerand o reactie din partea Uniunii Europene.

SUA vor trimite circa 3.000 de militari in Africa de Vest in cadrul luptei impotrivaEbola

Presedintele american Barack Obama a anuntat marti trimiterea a circa 3.000 de militari americani in Africa de Vest pentru a participa la lupta impotriva virusului Ebola, potrivit unui oficial american de rang inalt.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.