21 de morți și zeci de persoane dispărute, după ce o barcă s-a scufundat în Bangladesh

62210004
Al Jazeera

Ambarcațiunea plină cu pasageri s-ar fi ciocnit cu o navă de marfă pe un lac din Estul Bangladeshului. Cel puțin 21 de oameni au murit, iar alte zeci de persoane sunt date dispărute.

 

"Am recuperat, până acum, 21 de cadavre, inclusiv nouă femei și șase copii", a declarat un oficial local pentru AFP, adăugând că numărul morților este posibil să crească.

Nu este clar câți oameni erau la bord în momentul coliziunii și nici câte persoane sunt dispărute. Potrivit unui oficial al poliției, Imranul Islam, supraviețuitorii au spus că aproximativ 100 de persoane se aflau la bord.

Purtătorul de cuvânt al serviciului local de pompieri, Taufiqul Islam, a declarat că scafandrii caută în continuare trupurile neînsuflețite ale celor dispăruți și că au fost solicitate întăriri din orașele învecinate. Localnicii s-au alăturat, de asemenea, căutărilor.

Cel puțin șapte persoane au fost duse la spital, pentru a li se acorda îngrijiri medicale, informează Al Jazeera.

Acesta este cel mai recent accident maritim din această țară.

Cu câteva luni în urmă, un accident similar a avut loc, iar 54 de oameni au fost uciși în urma coliziunii dintre două nave.

Experții dau vina pe întreținerea deficitară a îmbarcațiunilor, lipsa unor măsuri de securitate, dar și supraaglomerarea bărcilor.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Toyota a suspendat toate vehiculele autonome e-Palette în satul Jocurilor Paralimpice din Tokyo, după rănirea unui pieton

Toyota Motor a anunţat vineri că a suspendat toate vehiculele autonome e-Palette din satul Jocurilor Paralimpice din Tokyo, la o zi după ce unul dintre acestea a rănit un pieton cu deficienţe de vedere.

Talibanii ordonă funcţionarilor afgani să predea într-o săptămână armele, muniţiile şi toate bunurile publice

Talibanii au dat sâmbătă un termen de o săptămână funcţionarilor guvernului pe care l-au înlăturat de la Kabul să predea toate armele şi bunurile publice.

După 53 de ani în închisoare, asasinul lui Robert F. Kennedy ar putea fi eliberat

Comisia de eliberare condiţionată din statul California a aprobat, vineri, eliberarea din închisoare a lui Sirhan Sirhan, condamnat pentru asasinarea lui Robert F Kennedy, informează BBC.

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Eurodeputat PNL, despre opțiunile României înaintea negocierilor de la Bruxelles: Fonduri europene sau guvern PSD

Eurodeputatul liberal Siegfried Mureșan, propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de premier refuzată de PSD și președintele Nicușor Dan, spune că România se află acum în situația de a alege între fondurile europene și un guvern social-democrat.