100 de morţi într-un atentat cu maşină-capcană comis de ISIS în Siria

61919921
Twitter

În jur de 100 de oameni au murit într-un atentat al Statului Islamic în provincia Deir Ezzor

Aproximativ 100 de oameni au murit într-un atentat cu maşină capcană al Statului Islamic în provincia Deir Ezzor, din estul Siriei, a anunţat Observatorul sirian pentru drepturile omului, relatează DPA.

De asemenea, alte zeci de persoane au fost rănite.

Armata siriană a preluat controlul total asupra oraşului Deir Ezzor (est), ultimul mare centru urban în care încă era prezentă gruparea jihadistă Statul Islamic.

Deir Ezzor este capitala provinciei cu acelaşi nume, bogată în petrol şi care se învecinează cu Irakul.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Proteste la Bilbao după criza din Catalonia. Şi bascii vor acum independenţa

Bilbao este cel mai mare oraş din Ţara Bascilor, o altă provincie spaniolă în care există o mişcare separatistă care ar dori ruperea de Spania.

Măsuri extraordinare de securitate pentru maratonul din New York. Acoperişurile, pline de lunetişti

Peste două milioane de oameni se vor afla duminică pe străzile din New York pentru a asista la un maraton la care vor lua parte peste 50 de mii de alergători.

”Epurare” la vârf în Arabia Saudită: 11 prinți, arestați

Moştenitorul tronului din Arabia Saudită şi-a consolidat puterea cu o uriaşă "epurare" politică şi a elitelor de afaceri.

Recomandări
Două drone UAV, distruse de Armata Română în zona Neptun Deep. Au fost găsite în derivă în Marea Neagră

Două drone UAV, tip Gerbera, au fost distruse în această după-amiază de scafandrii EOD ai Armatei Române, în zona economică exclusivă, la ~90NM distanță travers de Constanța, în zona Neptun Deep, a anunțat Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării.

România se pregătește să închidă și Reactorul 2 de la Cernavodă. De unde luăm energie și cum e afectată populația

Criza din energie ia amploare. Estimările actuale ale debitelor Dunării arată că joi dimineață ar putea fi oprit și cel de-al doilea grup de la Cernavodă. Pregătirile au început deja, pentru ca deconectarea să fie una controlată. 

Pîslaru: Zilele următoare sunt decisive pentru Legea salarizării. „Am primit mandat să închid discuțiile cu sindicatele”

Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, afirmă că, în urma discuţiilor care au avut loc, marţi seară, la Palatul Cotroceni, pe tema proiectului legii salarizării unitare nu s-a ajuns la un acord.