Opt studenți români au lansat la aproape 77 de kilometri altitudine o imprimantă 3D cu o tehnologie specială

×
Publicitate

Opt studenți ai Universității Politehnica din București au lansat la aproape 77 de kilometri altitudine o imprimantă 3D cu o tehnologie specială, care poate fi folosită în spațiu.    

Au aplicat la un program al Agenției Spațiale Europene și - după trei ani de muncă - și-au testat tehnologia departe de planeta noastră.

O premieră, nu doar pentru România!

Ne povestesc mai multe Adrian și Valentin, doi dintre inginerii acestei echipe.

Aflați mai multe detalii din înregistrarea VIDEO a emisiunii!

Articol recomandat de sport.ro
Gafa lui Chivu? Replica dată pentru Monica Bertini i-a convins pe italieni: ”Le-a confirmat relația”
Gafa lui Chivu? Replica dată pentru Monica Bertini i-a convins pe italieni: ”Le-a confirmat relația”
Citește și...
Inteligența artificială domină Târgul Canton, cea mai mare expoziție comercială din China. Vizitatorii, fascinați de roboți

Inteligența artificială a devenit principalul punct de atracție la cea mai mare expoziție comercială din China. De la roboți ai poliției până la gadgeturi pentru consumatori, tehnologia AI a dominat ediția din acest an.

Google începe construcția unui centru de date într-o comună din Austria. Motivul pentru care a ales locația

Google a demarat lucrările pentru un nou centru de date în localitatea Kronstorf, din Austria, anunță compania într-un comunicat. 

Image 2, modelul AI care duce generarea de imagini la alt nivel. Detalii la iLikeIT

În ediția de joi a emisiunii iLikeIT vorbim despre noul model de inteligență artificială. Are niște limitări, dar și nelimitări. 

Recomandări
Ilie Bolojan: „Am luat act de demisiile miniştrilor susţinuţi de PSD. Vom trimite propunerile preşedintelui”

Ilie Bolojan a susținut joi o conferință de presă, la scurt timp după ce vicepremierul și miniștrii PSD și-au dat demisiile.

Femeile cu afaceri din România vor primi din nou până la 200.000 lei de la stat, după 2 ani de pauză

Programul „Femeia Antreprenor” este reluat după doi ani de blocaj, au anunțat reprezentanții Ministerului Economiei. 

Cum explică ministrul demisionar al Transporturilor că a semnat ordinul de scumpire la metrou cu o zi înaintea demisie. VIDEO

Ministrul demisionar al Transporturilor, Ciprian Șerban, susține că majorarea tarifelor la metrou, aprobată chiar înainte de demisia sa, a fost o decizie asumată de Consiliul de Administrație, în contextul creșterii costurilor la energie.