Facebook îl cenzurează pe Trump, iar Twitter l-a interzis de tot. Ce a scris președintele american

62140735
Getty

Facebook a eliminat miercuri de pe pagina preşedintelui american Donald Trump un videoclip ce încălca regulile reţelei sociale privind dezinformarea legată de pandemia de COVID-19.

 

În fragmentul video eliminat, preşedintele republican explica pentru Fox News că este puţin probabilă contaminarea copiilor cu noul coronavirus deoarece copiii sunt imuni "aproape complet", prin vârsta lor, la COVID-19.

"Acest videoclip conţine afirmaţii false conform cărora un anumit grup de persoane nu este susceptibil să contracteze COVID-19, ceea ce încalcă reglementările noastre privind dezinformarea periculoasă referitoare la boală", a declarat un purtător de cuvânt al reţelei sociale.

Este prima dată când Facebook îl cenzurează direct pe preşedintele Donald Trump.

Anterior, în cursul lunii iulie, platforma a adăugat o notă informativă la o postare a preşedintelui american care acuza că votul prin corespondenţă favorizează corupţia.

În iunie, platforma a eliminat reclame ale echipei de campanie a preşedintelui ce conţineau simboluri naziste.

Aleşii democraţi şi societatea civilă consideră că Facebook tolerează prea mult afirmaţiile mincinoase sau defăimătoare ale liderului de la Casa Albă.

La rândul său, Twitter a interzis contului de campanie al lui Donald Trump (@TeamTrump) să continue să posteze până când nu elimină mesajul video în care preşedintele susţine că este puţin probabilă contaminarea copiilor cu noul coronavirus.

"Postarea încalcă regulile Twitter privind dezinformarea referitoare la COVID-19. Proprietarul contului trebuie să retragă tweet-ul pentru ca să poată posta din nou", a explicat un purtător de cuvânt al companiei californiene.

 

Cum se apără Trump

 

Postarea video a fost retrasă, dar Courtney Parella, o purtătoare de cuvânt din partea echipei de campanie a preşedintelui republican a reacţionat, făcând următoarea declaraţie: "Preşedintele n-a făcut decât să enunţe un fapt: copiii sunt mai puţin susceptibili decât adulţii să contracteze coronavirusul".

"Iată încă o dată dovada că Silicon Valley este părtinitoare împotriva preşedintelui. Regulile sunt aplicate doar într-un singur sens. Reţelele sociale nu sunt arbitrii adevărului", a continuat ea.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
Citește și...
Vaticanul trage un semnal de alarmă istoric: Inteligența Artificială și riscul de a crea „sclavi digitali”

Într-o lucrare numită „Magnifica Humanitas”, suveranul Pontif atrage atenția asupra riscurilor pe care Inteligența Artificială le are asupra omenirii.

Meta lansează abonamente cu plată pentru Facebook, Instagram şi WhatsApp. Utilizatorii primesc funcții exclusive

Meta a lansat miercuri abonamente cu plată pentru aplicaţiile sale de top, un pas important pentru gigantul tehnologic care încearcă să-şi reducă dependenţa de publicitate.

Persoane false și sfaturi medicale pe Facebook. Cum recunoști clipurile generate cu Inteligență Artificială

Dacă nu sunteți siguri că o imagine este generată de Inteligența Artificială, de-acum este mai ușor de verificat.

Recomandări
România a prins termenul-limită SAFE. Contracte militare de 5,6 miliarde, semnate în ultima zi a programului

Ministerul Apărării Naţionale a semnat vineri seară mai multe contracte de înzestrare în cadrul Programului SAFE, valoarea totală a acordurilor depăşind 5,6 miliarde de euro, fără TVA. 

Promisiunea făcută de Ministerul Muncii după negocierile cu sindicatele din Apărare. Ce au cerut militarii

După Sănătate și Educație, vineri a venit rândul sindicatelor din Apărare și ordine publică să participe la consultările pentru noua Lege a Salarizării. Și în acest sector sunt nemulțumiri legate de eliminarea unor sporuri. 

Cum poate reacționa NATO după incidentul din Galați. Opțiunile aflate pe masa Alianței

Ce poate face NATO după prăbuşirea unei drone atribuite Rusiei asupra unui bloc de locuinţe din România, ţară membră a alianţei militare?