Cu cât a fost vândut un tablou semnat de cunoscutul robot umanoid Sophia

×
Publicitate

Sophia, cunoscutul robot umanoid, care a vizitat şi România, şi-a făcut debutul în pictură.

Un tablou semnat de Sophia, cu ajutorul unui artist italian, care a supervizat întregul proces, a fost cumpărat la licitaţie cu peste 680 de mii de euro de o persoană care a preferat să-şi păstreze identitatea secretă.

Sophia este unul, dintre cei mai faimoşi roboţi din lume. Învaţă încontinuu. Din 2017 este cetăţean al Arabiei Saudite, iar de curând, compania care i-a dat viaţă a anunţat că se va apuca şi de muzică.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Apple, cea mai valoroasă companie din lume. Producătorul iPhone a atins o capitalizare de 5.000 de miliarde de dolari

Apple a atins marţi, pentru scurt timp, o capitalizare bursieră de 5.000 de miliarde de dolari, devenind prima companie care revine la acest prag după ce a depăşit Nvidia şi a redevenit cea mai valoroasă societate listată la bursă, transmite CNBC.

O platformă gratuită îi ajută pe elevi să învețe geografia pentru Bacalaureat

Altfel învățăm pentru școală atunci când lecții vin sub formă interactivă, sub formă de aplicație sau platformă web.

Noile telefoane pliabile Samsung au fost lansate. Fold 8 Ultra poate ajunge la peste 11.000 de lei

Este sezonul telefoanelor pliabile, după ce săptămâna trecută am văzut Honor Magic V6 și în urmă cu o lună, Motorola Raizer Fold, acum este momentul gamei Samsung Galaxy prin Flip și Fold, anunțată ieri.

Recomandări
Cum se vor putea programa românii la medic din noua platformă ”e-Sănătatea Mea”

Din luna septembrie, pacienții vor putea să își programeze online vizitele în ambulatoriile de specialitate din sistemul public. Apoi, doctorii vor putea emite rețete electronice și scrisori medicale direct prin noua platformă. 

Debitul Dunării se apropie de un nivel critic. Ce riscă România dacă va fi oprit și reactorul 2 de la centrala Cernavodă

Este alertă pe piața energiei. Autoritățile au amânat deocamdată decizia de a opri și reactorul 2 de la centrala nucleară Cernavodă, din cauza debitului scăzut al Dunării. Însă pericolul nu a trecut, dimpotrivă. 

FK Auda - FCSB 4-1. Rușine istorică: ”Roș-albaștrii”, eliminați din Europa cu 7-3 la general de o echipă necunoscută

FCSB a fost învinsă și în meciul retur din Conference League, după ce în prima manșă a pierdut cu 3-2, iar ”roș-albaștrii” suferă o eliminare rușinoasă din Europa. Meciul FK Auda - FCSB s-a terminat cu scorul de 4-1, un neveromisil 7-3 la general.