Guvernul a prezentat noile măsuri fiscale. Economiștii susțin că salariile ar putea scădea cu 10% în 2018

×
Publicitate

Guvernul revoluţionează din nou taxele românilor. De anul viitor, impozitul pe salarii şi alte venituri va scădea de la 16 la 10 la sută, a anunţat ministrul Finanţelor.

Iar contribuţiile social vor fi reduse cu mai puţin decât apărea iniţial în programul de guvernare. ''Taxa de solidaritate" plătită de angajatori nu dispare, ci se transformă într-o ''contribuţie asiguratoare de muncă'', plătită de angajatori. Specialiştii fiscali spun însă că după toate aceste schimbări, salariaţii nu se vor alege cu nimic în plus la lefuri. Şi nici statul nu va aduna mai mulţi bania la buget.

După luni întregi în care Guvernul a anunţat taxe, ca mai apoi să renunţe la ele, ministrul Finanţelor, Ionuţ Mişa, vine cu o nouă versiune a dărilor de stat care vor fi plătite de angajaţi şi angajatori de la anul.

Ionuț Mișa, ministrul Finanțelor: ”Scăderea impozitului pe venit de la 16% la 10% nu doar pentru veniturile din salarii, ci şi pentru alte venituri cum ar fi cele din pensii, chirii, dobânzi, activităţi agricole.

O altă măsură: reducerea contribuţiilor sociale şi trecerea lor în dreptul salariaţilor. Contribuţiile sociale scad cu 2 puncte procentuale.

Contribuţiile rămase în sarcina angajatorului, respectiv 2,75% după transferul de 20 de puncte la salariat, scad de asemenea la 2,25% şi vor acoperi riscurile de şomaj, accidente, concediu medical, creanţe salariale. Toate acestea vor fi cuprinse într-o singură contribuţie, care se va numi CONTRIBUŢIA ASIGURATOARE PENTRU MUNCĂ.

Aşadar, salariile românilor vor fi calculate de la anul cu un impozit de 10% şi contribuţii sociale cu doar două procente mai mici faţă de cele actuale. Iar din cele nouă contribuţii plătite de angajaţi şi angajatori în prezent vor rămâne doar trei - pentru pensie, sănătate şi contribuţia ''asiguratoare de muncă'', adică fosta ''taxa de solidaritate''.

De exemplu, în prezent, un angajat cu un salariu brut de 3.000 de lei ia concret în jur de 2.100 de lei. Asta pentru că plăteşte dări la stat de 896 de lei, iar angajatorul, de 683 de lei. În total, statul încasează 1.578 de lei din taxe şi impozite.

De anul viitor, dacă angajatorul va mări salariul brut cu 20% faţă de nivelul actual, atunci noul brut va fi 3.600 de lei, iar cel net - 2.106 lei, după ce angajatul şi angajatorul vor achita noile taxe către stat. La final, angajatul încasează 2 lei în plus la salariu, iar statul colectează cu 3 lei mai puţin faţă de 2017. Ar putea apărea însă o problema.

Adrian Benta, specialist fiscal: ''În proiect nu scrie negru pe alb obligaţia angajatorului de a creşte salariul brut. Dacă brutul nu creşte, salariul net, în mâna, va scădea cu 10%.

Toată această reorganizare de taxe ar avea însă un alt scop: Guvernul redirecţionează mai mulţi bani către bugetul de pensii, care de nouă ani încoace este pe deficit.

Contribuţia angajatului pentru Pilonul II de pensii va scădea de la 5,1%, cât e în prezent, la 3,75%, dar sumele virate vor fi aceleaşi. Scăderea procentului contribuţiei e necesară, spune Guvernul, în condiţiile în care salariul brut va creşte de la 1.450 de lei în prezent la 1900 de lei la anul.

În noua versiune de schimbări fiscale, Guvernul estimează că aproape 5 milioane de salariaţi vor plăti un impozit mai mic pe veniturile din salarii, iar cei cu lefuri mici vor beneficia de deduceri sporite.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Pensia minimă, majorată la 1.100 de lei. Contribuția la Pilonul II scade la 3,7%

Ministrul Muncii a prezentat un proiect de ordonanță de urgență prin care pensia minimă va crește de la 640 de lei la 1.100 de lei, de la 1 iulie 2018.

Salariul minim pe economie va crește la 1.900 de lei de la 1 ianuarie 2018

Salariul minim şi punctul de pensie cresc de la 1 ianuarie. Pensia minimă va fi şi ea majorată.

Guvernul, pe cale să încalce încă o promisiune. Cota unică ar putea fi redusă, însă nu la 10%

Promisiunea Guvernului de scădere a impozitului pe venit de la 16% la 10%  este pusă sub semnul întrebării.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.