Florin Cîţu: Estimările economice pentru România au fost mult prea pesimiste

62129966
Inquam Photos/ Octav Ganea

Ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, a declarat, vineri seară, că se aşteaptă la o contracţie a economiei în trimistrul II, însă afirmă că „estimările pentru România au fost mult prea pesimiste” şi nu vom avea o recesiune tehnică.

Florin Cîţu a fost întrebat, vineri seară, într-o conferinţă de presă, despre datele care arată că economia zonei euro a înregistrat în trimestrul doi cel mai grav declin din istoria sa şi a afirmat: „Am văzut cifrele şi pentru Europa sunt surprize negative. Pentru România şi alte ţări vor apărea în jur de 14 august. Da, trecem printr-o criză economică globală. Estimările sunt revizuite în timp real”, conform News.ro.

Ministrul de Finanţe susţine că estimările pentru România au fost prea pesimiste.

„În ceea ce ne priveşte, rămânem la opinia că estimările pentru România au fost mult prea pesimiste. Ne aşteptăm, bineînţeles, la o contracţie economică în trimestrul II pentru că economia a fost închisă în toată această perioadă. Ne aşteptăm la această contracţie, dar în acelaşi timp ne aşteptăm ca România să nu aibă o recesiune tehnică. Asta înseamnă că nu vom avea două trimestre negative consecutive în acest an. Trimesctrul II va fi singurul din acest an cu contracţie economică, celelalte trimestre vor avea creştere economică pozitivă”, a mai afirmat Cîţu.

Potrivit acestuia, „s-a văzut în România, creşterea investiţiilor nivel record în primele 6 luni de zile”.

„M-am uitat şi la execuţia la 7 luni de zile, să ştiţi că a continuat trendul, din semnalele pe care le am, pe asta mizez atunci când spun că economia a performat mai bine decât estimările pe care le-am văzut până acum, dar, bineînţeles, vom avea şi noi o contracţie în 2020”, a mai declarat Cîţu.

Potrivit Eurostat, scăderea economică din Uniunea Europeană şi zona euro este cel mai grav de la momentul când au început să fie raportate date de acest tip, în 1995.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Vinul spumant Prosecco este în pericol din cauza pandemiei. Agricultorii cer măsuri urgente

Extrem de apreciatul vin spumant Prosecco este în pericol din cauza pandemiei.

Pensiile ar putea creşte cu mai mult de 10% de la 1 septembrie

Ministrul Finanţelor Publice, Florin Cîţu, a explicat, vineri seară, că procentul de creştere al pensiilor va fi stabilit de Guvern, iar decizia este una politică.

Pandemia a îngropat economia mondială, iar perspectivele sunt sumbre. ”Va dura ani să ne revenim”

Economia globala sângerează, iar previziunile nu ne dau motive de optimism. Restricțiile asociate pandemiei au pus la pământ consumul și investitiile și mai toate țările lumii anunță cifre dezastruoase, pentru al doilea trimestru al anului.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.