Moment istoric pentru marca Dacia: A urcat pe locul trei la vânzări auto în Franța după ce a depășit Citroen

62266020
Facebook.com

Dacia intră pe podium la vânzările în Franța, ajungând pe locul trei. Marca românească aparținând Renault a reușit să detroneze Citroen, la statisticile vânzărilor de mașini noi.

Pentru prima dată în Franța, Dacia ocupă locul 3, transmite publicația specializată Largus, preluată de Rador și profit.ro.

Vânzările producătorului român au crescut cu 5% (130.860 bucăți) respectiv modelul electric Spring (+61%), SUV-ul Duster (+2%).Au contribuit la ofertele bune și motoarele cu instalații GPL din fabricație, alternativă la creșterea prețului combustibilului la pompă.

În plus, Dacia Sandero depășește Renault Clio - aflat pe locul doi pe piața mașinilor noi în 2022. Sandero a vândut 64.295 de exemplare, pe locul doi după Peugeot 208 (88.821), iar Renault Clio 64.033.

Dacia ajunge chiar în spatele Renault: 110.165 bucăți față de 110.952, la o diferență de doar 800 de mașini vândute.

La capitolul vehicule electrice, Dacia Spring este al doilea cel mai bine vândut vehicul electric după Peugeot e-208 în 2022. Dacia Spring a crescut cu 61% și a încheiat anul financiar 2022 pe locul doi (18.326), imediat după Peugeot e-208 (19.222, + 8%). În ciuda creșterilor succesive de preț (de la 16.990 de euro la lansare în 2021 la 20.800 de euro la sfârșitul lui 2022), modelul românesc este cel mai ieftin model electric de pe piață.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Antonela Roccuzzo a pus mâna pe telefon și i-a trimis un mesaj jurnalistei acuzate că ar fi amanta lui Messi
FOTO | Antonela Roccuzzo a pus mâna pe telefon și i-a trimis un mesaj jurnalistei acuzate că ar fi amanta lui Messi
Citește și...
Înmatriculările de mașini noi au crescut ușor în România, iar cele electrice au înregistrat un avans spectaculos

Înmatriculările de autoturisme noi au crescut în România cu 0,3% în primele șase luni ale anului, în timp ce mașinile electrice au înregistrat un avans spectaculos de 76,6%, arată datele APIA.

Câți bani are acum, în medie, un român la Pilonul 2 de pensii private obligatorii. Aproape toate sumele, investite în România

Fondurile de pensii private obligatorii aveau active în valoare de 227,5 miliarde de lei la finalul lunii mai 2026, în creştere cu 37% faţă de nivelul înregistrat la aceeaşi dată din 2025, conform statisticii Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF).

Câți bani au strâns românii în Pilonul 3 de pensii facultative. Contribuția medie este de 167 lei/lună

Fondurile de pensii facultative (Pilonul 3) aveau active în valoare de 8,4 miliarde de lei, la finalul lunii mai 2026, în creştere cu 38% comparativ cu nivelul înregistrat în aceeaşi perioadă a anului anterior, conform ASF.

Recomandări
Liderii NATO se reunesc la Ankara în încercarea de a aplana tensiunile cu Donald Trump. Cine este „consilierul matrimonial”

Liderii europeni își propun să lase la o parte neînțelegerile cu Donald Trump și urmează să semneze cu americanii contracte de înarmare de zeci de miliarde de dolari, la summitul NATO care va avea loc la Ankara în perioada 7-8 iulie. 

Incendiile de vegetație fac ravagii în Portugalia, Franța și Grecia, pe fondul caniculei și al vântului puternic

Portugalia a intrat în cea de-a cincea zi de luptă împotriva incendiilor de vegetație. Sunt alimentate de caniculă și vânt, iar până în prezent sunt peste 30 de focare active.

Înmatriculările de mașini noi au crescut ușor în România, iar cele electrice au înregistrat un avans spectaculos

Înmatriculările de autoturisme noi au crescut în România cu 0,3% în primele șase luni ale anului, în timp ce mașinile electrice au înregistrat un avans spectaculos de 76,6%, arată datele APIA.