Creşte numărul de hoteluri şi restaurante, dar patronii nu găsesc angajaţi

×
Publicitate

Industria turismului și a relaxării este în plină dezvoltare la noi, ajutată și de tichetele de concediu primite de angajaţi. Se construiesc mii de hoteluri, blocuri cu apartamente de vacanță și restaurante.

Fruntașe sunt județele Constanța, Brașov, Bihor și Cluj. Patronii nu știu însă, cum vor găsi angajați care să lucreze în noile unități. Foarte mulți au plecat din țară.

Constanța conduce detaşat topul noilor construcţii. În toate staţiunile de la malul mării găsim şantiere, unul după altul.

Patronatele de pe litoral spun că aceste investiţii vor atrage turişti noi din toată lumea. Dar nu se ştie cine le va pune la dispoziţie toate serviciile de care au nevoie. Anul trecut a fost un deficit de 2.000 de angajaţi, în hotelurile şi restaurantele de la mare.

Construcţii în plină dezvoltare sunt în multe zone turistice din ţară, inclusiv în Capitală.

Totodată turismul în România a crescut şi datorită marilor festivaluri de teatru, muzică sau film. Evenimentele de talie mondială cum ar fi Untold, Electric Castle sau TIFF au avut un impact major asupra industriei hoteliere din Cluj. Dacă în 2016 am avut doar 192 de unităţi de cazare, anul trecut acest număr a crescut cu peste 60%.

Inspirat de britanici, un proprietar din Cluj le pune la dispoziţie turiştilor şi bucătarii. 

Patronii restaurantelor spun că se descurcă şi ei tot mai bine. Unii investitori apelează şi la fonduri europene pentru a-şi extinde afacerile. De pildă, peste 300 de proiecte de pensiuni au primit anul trecut finanţare europeană.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Ce a postat Cristiano Ronaldo, în ziua finalei Spania - Argentina
Ce a postat Cristiano Ronaldo, în ziua finalei Spania - Argentina
Citește și...
Programul Rabla începe luni, 20 iulie, pentru persoane fizice, doar online. Cum pot obține românii bani pentru o mașină nouă

O veste mult așteptată de cei care vor să-și schimbe mașinile cu ajutor de la stat. Programul de înnoire a parcului auto Rabla pentru persoane fizice demarează luni dimineață, la ora 10, exclusiv online. 

De ce a picat programul MAI de drone și antidrone, 100% românesc și rapid. Atacatorii trebuie să ”aștepte” acum Armata

România a renunțat la programul MAI de achiziție a mii de drone și sisteme antidrone de la companii românești și în termen foarte scurt. A preferat în schimb să meargă pe mâna Armatei, în colaborare cu alte țări și cu termene de ani de zile. 

Tensiunile din Orientul Mijlociu au scumpit carburanții și în România. Cât costă benzina și motorina în marile orașe

Tensiunile din Orientul Mijlociu au scumpit carburanții și la noi. Marile lanțuri de benzinării au adăugat cel puțin 10 bani la litrul de motorină, iar unele au majorat și prețul benzinei.

Recomandări
Alertă în județul Tulcea. Populația, avertizată cu un mesaj RO-ALERT, după ce radarul MAPN a detectat ”o țintă aeriană”

Ministerul Apărării Naţionale a anunțat, duminică, faptul că sistemul său de supraveghere radar a detectat în ziua de 19 iulie, ora 13.19, ”o țintă aeriană la o distanță de aproximativ 15 km est de localitatea Vâlcove, Ucraina”.

Rusia a lansat unul dintre cele mai agresive atacuri cu rachete balistice de până acum, în războiul cu Ucraina

Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri cu rachete balistice împotriva Ucrainei de la declanșarea invaziei sale pe scară largă, în urmă cu mai bine de patru ani.

Imagini dramatice din Bușteni după furtuna violentă. Șuvoaiele au rupt asfaltul și au luat pe sus mai multe mașini

După căldura sufocantă, vijeliile și ploile torențiale aduse de un cod portocaliu de vreme rea au lovit mai multe zone din țară. Cel mai rău a fost în orașul Bușteni, măturat de o vijelie cu o forță extraordinară în urmă cu trei ore.