Codul Civil si clauzele abuzive. O singura victorie in instanta va schimba milioane de contracte

×
Publicitate

Zeci de milioane de contracte ar putea fi modificate in favoarea clientilor, daca ''Autoritatea pentru Protectia Consumatorilor'' va dovedi in instanta ca macar unul dintre documente contine o clauza abuziva.

Vizate sunt in primul rand contractele de imprumut incheiate cu bancile, dar si cele de internet, telefonie sau cablu. Totul tine de o prevedere din noul Cod Civil, care va intra in vigoare de la 1 octombrie, dupa ce a fost amanata la presiunea bancherilor si a expertilor FMI.

Pana acum orice client putea sa dea in judecata banca pentru un comision abuziv. Daca avea castig de cauza doar contractul sau era modificat, chiar daca poate zeci sau sute de mii de clienti aveau acelasi tip de contract si ar fi fost si ei indreptatiti sa-si primeasca bani inapoi de la banca.

De la 1 octombrie daca cei de la ANPC ori diverse asociatii dau in judecata o banca pentru clauze abuzive si castiga , atunci banca va fi obligata sa modifice automat absolut toate contractele clientilor care contin acea clauza si daca este cazul sa ii despagubeasca pe toti

Mare atentie! Nici ANPC si nici Asociatiile de Protectia Consumatorilor nu va pot cere bani pentru inaintarea actiunilor in instanta.

Domnul Enciulescu a imprumutat acum cinci ani 90.000 de franci elvetieni de la o banca. Spune ca din rata lunara de 700 de franci, 200 reprezentau un comision de risc, pentru care a dat banca in judecata. Dupa 3 ani a castigat procesul.

"Comisionul se ridica la 34.000 de franci, suma pe care eu o platesc in plus in toti anii astia"

Intr-o luna este programat recursul pe care este increzator ca il va castiga. Daca se va intampla asa, banca va fi obligata sa ii dea banii inapoi. Comisioanele de risc, dobanzile majorate netransparent, marjele fluctuante, toate pot fi clauze abuzive.

De martea viitoare, potrivit noului cod civil, daca un astfel de caz este casigat in urma unei plangeri la ANPC, atunci absolut toate contractele similare de la acea banca vor fi modificate.

"- Veti depune sesizari in instanta pe data de 1 octombrie?
- Evident ca da. Conform noilor prevederi, in masura in care ne dau dreptate, vor fi eliminate in toate contractele de acest tip"

Responsabilitatea ANPC este uriasa, mai ales ca legea are si reversul medaliei. Castiga un proces, beneficiaza milioane de oameni, dar daca il pierde din orice motiv, atunci nu mai are voie nimeni sa reclame in instanta respectiva clauza abuziva, iar ea devine legala.

"Daca ne-am judecat odata pe lucrul acela, nu ne mai putem judeca din nou. Daca pierdem cu privire la respective clauze abuzive , inserate in cererea respectiva , nu mai poate fi rejudecat. Nimeni nimeni nimeni", spune avocatul Marius Coltuc.

Legea se aplica si pentru conturile de salariu, credite, contracte de telefonie mobila, gaze, electricitate, apa sau canalizare.

Bancherii sustin ca vor pierde 1 miliard de euro in urma proceselor, suma care nu prevede insa si banii pe care ii vor restitui clientilor.

Asociatia Romana a Bancilor si BNR au facut lobby pentru ca aceste cazuri sa fie judecate doar la Inalta Curte de Casatie si Justitie, varianta refuzata de Ministerul Justitiei , care a decis in schimb infiintarea unor tribunale speciale.

Acestea nu functineaza inca , asa ca deocamdata cele mai multe cazuri vor fi judecate la Tribunalul Bucuresti, iar recursul la Curtea de Apel care va fi si ultima instanta de judecata.
 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Omul pe care Twitter il face miliardar dintr-o singura miscare.Cum va face 1,5 mld. dolari intr-o zi

Twitter a anuntat in aceasta luna ca a depus in conditii de confidentialitate documentele privind oferta publica initiala, la Comisia americana pentru bursa si valori mobiliare (SEC).

Moneda care a luat un avant incredibil la nivel mondial. Ce decizie a fost luata acum putin timp

Platforma SecondMarket, unde au fost tranzactionate actiuni ale unor companii private precum Facebook, inainte ca acestea sa se listeze la bursa, a lansat primul fond american de investitii in moneda virtuala Bitcoin.

Carrefour reorganizeaza operatiunile din Europa. Ce se intampla cu Romania

Grupul francez Carrefour reorganizeaza operatiunile din Europa in divizii.

Recomandări
Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cum vrea să schimbe AEP regulile pentru partidele politice. Reforma, deja criticată: „Suntem duşi pe o pistă falsă”

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a pus în transparenţă decizională proiectul unei noi legi a partidelor politice, menit să înlocuiască actuala Lege nr. 14/2003, în vigoare de peste două decenii. 

Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan.