Ciolacu, despre problemele României cu jaloanele PNRR: Atât i-a dus mintea! Au trecut proiecte .. SF-uri, trenuri cu hidrogen

62466392
Shutterstock

Premierul Marcel Ciolacu dă vina pe cei care au negociat planul PNRR pentru problemele pe care le înregistrează România în realizarea jaloanelor asumate, necesare pentru absorbția de fonduri europene.  

Aflat la Bruxelles, el a declarat că este ferm convins că o anumită sumă din cererea de plată numărul 3 din PNRR va fi reţinută pe o perioadă de 6 luni, maximum 8 luni de zile, ”pentru a se închide toate lucrurile”, dar asta nu înseamnă că România va pierde acei bani.

Şeful Executivului a menţionat că problemele sunt jalonul cu microîntreprinderile, companiile din energie cu selecţiile şi, pe transporturi, metroul de la Cluj-Napoca.

Nervos, Ciolacu a spus că cei care au negociat PNRR pentru România au scris ”tâmpenii” și că ”atât i-a dus mintea”.

Marcel Ciolacu: ”Sunt ferm convins, cu o anumită sumă din cererea de plată, numărul trei va fi reținută pe o perioadă de șase luni, maximum opt luni, opt luni de zile pentru a se închide toate lucrurile. Exact ce m-ați întrebat dumneavoastră. Ca să reaprobi printr-o selecție normală, având o altă lege, noile consilii de administrație, procedura durează între 6 și 8 luni. Și atunci, comisia, în funcție de cât ai îndeplinit din jalon, o să rețină o sumă de bani. Asta nu înseamnă că România va pierde acei bani.”

Jurnalist: Și restul de bani? Când îi vom primi?

Marcel Ciolacu:În șase-opt luni.  Asta este negociat. Este mult prea tehnică, dacă nu vă supărați. Eu îmi doresc să fie o sumă cât mai mică din cei ... Avem aproape 2,1 miliarde de primit din cererea de plată. Asta nu înseamnă că România a pierdut acești bani. Cu adevărat, mi-aș dori să fie pe lângă mine cei care au făcut tâmpeniile, dar nu, nu o să-i mai găsiți. Erau experți pe la televizor. Au dispărut. Să explice de ce au făcut acele tâmpenii, de ce și-au pus, unu, să meargă în consiliul de administrație, iar soția să facă parte din comisia de selecție. Atât i-a dus mintea. Acum nu-i mai vedeți, sunt dispăruți. Eu vă promit că o să rezolv problema și România nu va pierde niciun ban.”

Jurnalist: Totuși, am cheltuit o treime din banii ...

Marcel Ciolacu: ”Dar e și normal, fiindcă acelea au fost proiectele trecute în PNRR. Ele au trecut după mintea lor. De aceea facem o renegociere, pentru că acele proiecte nu erau mature. Au trecut proiecte unde nu erau .. SF-uri făcute. Cu adevărat, marea cheltuială pe care au făcut-o a făcut-o domnul Grindeanu. Dacă atât i-a dus capul, ce vrei, vreți să vi-i nominalizez?  Vom avea o renegociere. Ministrul își asumă, domnule, acest proiect ... Am avut, nu știu, e ăla cu trenurile cu hidrogen. Ați văzut vreunu în Europa, în lume, vreun tren cu hidrogen? Nu e! A ținut Grindeanu de trei ori licitația. Nu s-a prezentat nimeni. De ce nu s-a prezentat nimeni? Că nu există niciun tren cu hidrogen. Asta au trecut în PNRR. Normal că acuma domnul ministru Cîciu a cerut că acei bani, 360 de milioane de euro de tren cu hidrogen să-l prindă pentru cofinanțări la autostrăzi”.

Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) a fost elaborat de fostul ministru Cristian Ghinea și echipa sa din cadrul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE).

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Ucrainenii preiau o fabrică importantă din România. A avut afaceri de peste 360 de milioane de lei în 2024

Compania industrială ucraineană Interpipe a cumpărat fabrica ArcelorMittal Tubular Products (AMTP) din Roman cu efect de la 31 martie 2026.

Cu cât va scădea prețul motorinei după ce Guvernul a tăiat acciza

Guvernul a decis reducerea accizei la motorină, dar cu o sumă fixă, nu printr-un mecanism dinamic în funcție de cotațiile internaționale, așa cum au anunțat inițial oficialii. Prețul la pompă scade, astfel, cu 36 de bani pe litru.

Cum se vor acorda ajutoarele financiare pentru aproape 3 milioane de pensionari. Prima tranșă de bani intră în mai

Pensiile pentru aproape 5 milioane de vârstnici vor fi plătite înainte de Paște, anunță autoritățile. Iar, în mai, aproape 3 milioane de pensionari cu venituri sub 3.000 de lei vor primi un ajutor financiar.

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Vremea se schimbă radical de Paște. Care este prognoza meteo pentru intervalul 6 aprilie – 4 mai

Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni arată că începutul lunii aprilie va fi mai rece decât normal în special în nord și nord-est, cu precipitații apropiate de media perioadei.