Bloomberg: Cei mai bogaţi oameni din lume şi-au majorat averile cu 1.000 de miliarde de dolari, în 2017

61924313
iStock

Cei mai înstăriţi oameni din lume au devenit cu aproximativ 1.000 de miliarde de dolari mai bogaţi în 2017, de peste patru ori mai mult faţă de câştigul din 2016, pe fondul creşterii record a pieţei bursiere.

Conform indicelui Bloomberg Billionaires, averea cumulată a tuturor miliardarilor a crescut cu 23% în 2017, depăşind 5.000 de miliarde de dolari, un ritm de creştere mai ridicat faţă de avansul de aproape 20% înregistrat de indicele MSCI AC World şi de indicele Standard & Poor's 500.

Fondatorul Amazon.com, Jeff Bezos, a câştigat cel mai mult anul acesta - 34,2 miliarde de dolari - având acum o avere estimată la 99,6 miliarde de dolari, depăşindu-l pe Bill Gates, cofondatorul Microsoft, a cărui avere se situează la aproximativ 91,3 miliarde de dolari.

Până la închiderea şedinţei bursiere din 26 decembrie 2017, cei mai norocoşi oameni ai planetei controlau 5.300 de miliarde de dolari, în creştere de la 4.400 de miliarde de dolari la data de 27 decembrie 2016.

Din cele 49 de ţări reprezentate în indicele Bloomberg Billionaires, cel mai semnificativ avans, de 65%, a fost înregistrat anul acesta de cei 38 de miliardari chinezi, a căror avere cumulată a crescut cu 177 de miliarde de dolari.

Hui Ka Yan, fondatorul dezvoltatorului imobiliar China Evergrande Group, şi-a sporit în 2017 averea cu 25,9 miliarde de dolari, o creştere de 350% faţă de 2016, cea mai mare după cea realizată de Bezos.

Ma Huateng, co-fondatorul serviciului de mesagerie Tencent Holdings, a devenit a doua cea mai bogată persoană din Asia, averea sa aproape s-a dublat în 2017, ajungând la 41 de miliarde de dolari.

Cei mai mulţi miliardari sunt din SUA - 159 de persoane - ei şi-au sporit averile anul acesta cu 315 miliarde de dolari, ajungând împreună la 2.000 de miliarde de dolari.

Cei mai bogaţi 27 de oameni din Rusia au câştigat anul acesta 29 de miliarde de dolari, ajungând la o avere cumulată de 275 de miliarde de dolari, peste nivelul de dinaintea impunerii sancţiunilor economice, în 2014.

Co-fondatorul Facebook, Mark Zuckerberg, a avut anul acesta a patra cea mai mare creştere a averii, de 45%, sau 22,6 miliarde de dolari, ajungând la 72,6 miliarde de dolari.

În total, cei 440 de miliardari care şi-au majorat averea în acest an au devenit cu 1.050 de miliarde de dolari mai bogaţi.

În schimb, averea miliardarului francez Patrick Drahi a scăzut anul acesta cu 39%, la 6,3 miliarde de dolari, în timp ce prinţul Alwaleed Bin Talal, cel mai bogat om din Arabia Saudită, a pierdut 1,9 miliarde de dolari, ajungând la 17,8 miliarde de dolari, după ce a fost închis din cauza acuzaţiilor de corupţie.

Anul acesta, aproape 60 de miliardari s-au confruntat cu o diminuare a averii, inclusiv Christo Wiese din Africa de Sud, a cărui avere a scăzut anul acesta la 1,8 miliarde de dolari, de la 7,7 miliarde de dolari în august 2016, în urma scandalului din jurul companiei sale, Steinhoff International Holdings NV.

În total, 58 dintre cei 500 de miliardari cuprinşi în indicele Bloomberg Billionaires au pierdut anul acesta 46 de miliarde de dolari.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Scumpiri și dobânzi mai mari. Ce se întâmplă cu leul, în 2018. Previziunile economiștilor sunt sumbre

În ceea ce priveşte cursul de schimb euro-leu, este de remarcat că peste 90% dintre analiști anticipează o depreciere a leului în următoarele 12 luni.

Vești neplăcute pentru cei care au credite. La ce se așteaptă analiștii financiari în 2018

Vești neplăcute pentru cei care au credite. Leul se va deprecia în următoarele 12 luni, iar dobânzile își vor continuă creșterea, cred analiștii financiari.

INS: Un sfert din populaţie nu a fost afectată de sărăcie datorită transferurilor sociale. Pensiile au salvat situaţia

Un sfert din populaţia României nu a fost afectată de sărăcie datorită transferurilor sociale, dar dacă nu ar fi existat pensiile, 20% dintre cetăţeni ar fi căzut în această situaţie nefavorabilă, anul trecut, transmite INS, la solicitarea Agerpres.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.