Tanarul ciuruit cu sase gloante de un politist a murit!

×
Publicitate

UPDATE: Barbatul de 29 de ani, impuscat de sase ori un politist pe motiv ca asculta muzica prea tare, a murit in aceasta dimineata la spitalul Floreasca, unde fusese adus duminica seara in stare critica.

Adus de urgenta cu elicopterul la Bucuresti, tanarul de 29 de ani a murit dupa 12 ore. Era ciuruit, iar ranile erau extrem de grave, spun medicii, uimiti ca a rezistat totusi atata timp.

Ciprian Musat a fost atacat cu furie si impuscat ca si cum ar fi fost un animal vanat, spun martorii. Politistul s-a luat de el pentru ca asculta muzica la boxele masinii. Tanarul a ripostat si a urmat o cearta. Enervat, agentul a golit incarcatorul in el.

Dupa ce a tras trei focuri in el, barbatul a reusit sa se ridice, a fugit in spate, aproximativ 50 de metri. Politistul l-a urmarit si a mai tras cateva focuri de arma in el.

Agentul, adjunctul sefului de post din localitate, a disparut apoi. Cateva zeci de minute mai tarziu, s-a predat la un alt post de politie, in comuna vecina.

Politistul a fost audiat toata noaptea. Si-a recunoscut fapta si a povestit ca si-a iesit din minti pentru ca, inainte de acest incident, tanarul l-ar fi provocat de nenumarate ori si ar fi ajuns mereu la scandal.

Rudele tanarului ucis spun ca, in urma cu cativa ani, agentul a mai impuscat un tanar. Ancheta a dovedit insa ca atunci si-a folosit arma in timpul serviciului, in mod justificat.

Politistul va fi cercetat pentru omor calificat, spun judecatorii, care au nevoie mai intai de certificatul ce atesta moartea tanarului pe care l-a impuscat. Este doar o chestiune de ore, precizeaza ei.

In acest caz, agentul risca o pedeapsa de pana la 25 de ani de inchisoare. Nimeni nu isi explica insa reactia lui extrema si va fi trimis, cel mai probabil, la un control psihiatric. Surse din cadrul anchetei spun, de altfel, ca ultimul test psihologic pe care barbatul l-a sustinut a fost facut in urma cu zece ani, atunci cand a fost angajat in comuna.

Tanarul pe care l-a ucis se logodise in urma cu cateva zile.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Crima de la Timisoara: sex pe bani, gelozie si 50 de lovituri de cutit

Iubirea uneste, iubirea dezbina. Cheia crimei de la Timisoara, unde un barbat a fost transat de ziua lui, are la baza amorul carnal.

Universitatea Craiova - Dinamo 0-0: scandal in tribune si la gara!

A rasunat toata Bania, sambata seara, la meciul dintre Universitatea si Dinamo Bucuresti. Suporterii celor doua formatii s-au bombardat non-stop cu torte si petarde. Nemultumiti de scorul alb, 0-0, huliganii s-au provocat reciproc.

Studenta la Medicina, suspecta in cazul uciderii unui barbat, s-a predat

Carmen Bejan, in varsta de 20 de ani, studenta in anul II la Universitatea de Medicina si Farmacie din Timisoara le-a povestit procurorilor ca s-a plimbat toata noaptea pe strazi.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.