Doua femei au scapat cu viata dintr-un incendiu cauzat de un scurtcircuit

×
Publicitate

UPDATE: Un bloc intreg din Timisoara, locuit mai ales de femei in varsta si plin de un fum periculos de la un puternic incendiu, a avut nevoie de ajutor.

Intr-o situatie limita au fost in special o femeie de 48 de ani si mama ei, de 88, proprietarele apartamentului care s-a aprins. Pentru ca nu mai era chip sa ajunga la usa, acestea au iesit pe geam, dupa ce pompierii au montat o scara speciala. Au urmat apoi alte evacuari dramatice.

Imaginea femeii care statea pe pervaz si isi asteapta salvarea, in timp ce fumul iesea pe toate geamurile casei, este cumplita. A incercat sa isi pastreze calmul, pana cand pompierii au urcat scara speciala. O situatie disperata in care a ajuns dupa ce la iesirea din locuinta flacarile au facut bariera. De teama ca va sfarsi intoxicata, doamna a iesit pe fereastra. I-a rugat pe salvatori sa-i scoata intai si-ntai mama, o batrana 88 de ani, si apoi sa se intoarca dupa ea.

Dupa zece minute de emotii si rugaciuni, pompierii au ajuns si la ea. Si nu au fost singurele evacuate de urgenta. Mai multe vecine si inclusiv una dintre pisicile lor au fost scoase pe brate. Cu noduri in gat, rudele au privit interventia.

Din partea medicilor, numai vesti bune: toata lumea este in afara pericolului. Din partea pompierilor, anunturile nu suna deloc bine: casa celor doua a fost complet distrusa. De un scurtcircuit, cel mai probabil.

Articol recomandat de sport.ro
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Citește și...
Un ucrainean deghizat și un rus au furat de la un preot banii cu care acesta cumpăra mâncare pentru nevoiași, în București

Un ucrainean și un rus au furat de la un preot din Teleorman banii cu care acesta cumpăra dintr-un hipermarket din București mâncare pentru nevoiași. Ucraineanul era deghizat cu o barbă, de care a scăpat în timp cu fugea cu mașina rusului pe A1.

Accident rutier grav în județul Mureș. Zece răniți, dintre care opt minori. Cum s-a produs impactul

Mobilizare de forțe sâmbătă seară într-o localitate din județul Mureș.

Un tânăr din Bistrița, care se afla pe motocicletă, s-a întâlnit cu un urs în pădure. Doar el a scăpat întreg

Experiență de coșmar pentru un tânăr de 24 de ani din Bistrița. În timpul unei plimbări cu motocicleta s-a întâlnit cu un urs, iar ca să scape băiatul și-a abandonat vehiculul care a fost făcut bucăți de animal.

Recomandări
AMR 1 zi până când PSD ar putea arunca România în criză politică. Toate semnalele duc spre un vot pentru abandonarea corabiei

O zi a mai rămas până la referendumul intern din PSD. Social-democrații anunță că îi vor retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan. Între timp, filiala partidului din Sectorul 4 a organizat o conferință de presă. 

Iranul a închis din nou Strâmtoarea Ormuz și amenință că orice navă „va fi luată drept țintă”. Replica lui Trump

Iran a închis din nou duminică Strâmtoarea strategică Ormuz drept represalii la continuarea blocadei porturilor sale de către SUA, cu trei zile înainte de expirarea armistițiului între cele două țări.

Alegeri în Bulgaria 2026. Mobilizare mai mare la urne față de scrutinul precedent

În Bulgaria sunt alegeri, duminică (19 aprilie), pentru alegerea membrilor Parlamentului. Favorit în sondaje este fostul președinte Rumen Radev.