Au furat semnalizatoarele de la linia ferata. Puteau provoca un dezastru

60219355

Inconstienti, doi barbati din Iasi au pus in pericol siguranta oamenilor si a trenurilor, cand au furat elemente de semnalizare de la linia ferata, de peste 10.000 de lei.

Din cauza lor mai multe garnituri au circulat cu intarziere si chiar s-ar fi putut produce un accident feroviar. Suspectii, de 31 si 35 de ani, au fost prinsi de politistii de la Transporturi Feroviare. Voiau sa vanda piesele furate la fier vechi pentru 20 de lei.

Reprezentantii CFR spun ca semnalizatoarele furate au intarziat toate garniturile care au trecut prin zona. Puteam fi martorii unui dezastru, spun angajatii, pentru ca nu mai mergeau nici semafoarele si nici luminile de la bariere.

Cei doi barbati au dosar penal pentru furt calificat si punerea in pericol a traficului feroviar. Pentru ca se putea ajunge chiar la accidente feroviare din cauza componentelor furate, cei doi risca pana la 18 ani de inchisoare.

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Eroina din campus. A murit ca sa salveze o tanara din flacari

UPDATE: Gest impresionant al unei studente de 21 de ani care a platit cu viata ca sa salveze din flacari o tanara. Totul dupa ce un incendiu a izbucnit joi seara in clubul PUB 75 din complexul studentesc Tudor Vladimirescu, cel mai mare din Iasi.

Barbatul care si-a incendiat iubita pe un camp, prins de politisti

Barbatul care si-a incendiat saptamana trecuta iubita de 19 ani a ajuns dupa gratii. Omul de 41 de ani a stat ascuns in Bacau si sustine ca avea de gand sa se predea. N-a mai apucat: politistii l-au gasit pe o strada din oras si l-au dus la sectie.

Sfarsit tragic. A murit ars de viu in baraca de lemn in care dormea

Exista suspiciuni ca barbatul din Eforie Sud ar fi pus intentionat focul, suparat ca in urma cu cateva zile iubita il parasise. Pompierii care au venit de urgenta la fata locului au stins incendiul, insa pentru barbat nu s-a mai putut face nimic.

Recomandări
SURSE: PPE și Renew cer Comisiei Europene să blocheze jalonul de 770 de milioane de euro, din cauza amendamentului Fritz

Liderii PPE și Renew Europe, principalele grupuri politice pro-europene din Parlamentul European, i-au trimis o scrisoare comună președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în care se arată îngrijorați de soarta statului de drept din România.

Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cum vrea să schimbe AEP regulile pentru partidele politice. Reforma, deja criticată: „Suntem duşi pe o pistă falsă”

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a pus în transparenţă decizională proiectul unei noi legi a partidelor politice, menit să înlocuiască actuala Lege nr. 14/2003, în vigoare de peste două decenii.