Romania, la jumatatea unui top al prosperitatii, sub Bulgaria sau Tunisia

60331211

Romania se afla pe locul 51 intr-un top al prosperitatii care cuprinde 110 tari, sub state precum Bulgaria, Tunisia, Panama si Trinidad and Tobago, dar peste Mexic, Rusia, Africa de Sud sau Turcia.

"Indicele prosperitatii" isi propune sa evalueze averea si bunastarea din statele analizate, fiind axat pe "fundamentele prosperitatii, adica acei factori care genereaza crestere economica si produc cetateni fericiti, pe termen lung", noteaza institutul Legatum, care a efectuat studiul.

Romania este pe locul 51, incadrata de Kazahstan si Thailanda. Bulgaria ocupa pozitia a 46-a, iar Ungaria este pe 34. Primele zece clasate sunt, in ordinea pozitiei ocupate, Norvegia, Danemarca, Finlanda, Australia, Noua Zeelanda, Suedia, Canada, Elvesia, Olanda si Statele Unite.

Cel mai bine plasat stat central-est european intrat in UE dupa 2004 este Slovenia, pe locul 21. Cehia este pe 24, iar Polonia pe 29. Tarile baltice, Croatia, Slovacia, Uruguai, Argentina, Malaezia, Brazilia si Arabia Saudita sunt de asemenea deasupra Romaniei in ceea ce priveste prosperitatea.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
Citește și...
Isarescu: Politicile din 2009 si 2010, coerente, ajustarea e putin cam tare

Politicile puse in practica in 2009 si 2010 sunt coerente si reflecta nevoie de corectare a dezechilibrelor din economia, dar ajustarea este prea ampla, mai ales in sectorul privat, considera guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.

FMI, ingrijorat ca salariile ar putea reveni la nivelul anterior scaderii

Reducerea salariilor bugetarilor cu 25% e o masura temporara, valabila pana la 31 decembrie, astfel Guvernul va trebui sa gaseasca solutiile juridice pentru a nu fi obligat de CC sa readuca de la 1 ianuarie toate veniturile la nivelul anterior scaderii.

Economia Greciei va inregistra anul viitor o scadere de pana la 3%

Economia Greciei va inregistra anul viitor o scadere cuprinsa intre 2,5% si 3%, a declarat ministrul elen de Finante, George Papaconstantinou, citat de Reuters.

Recomandări
Bulgaria a devenit lider mondial în stocarea energiei. Vecinii care țin aprinsă lumina în România sunt peste SUA și Australia

Bulgaria a devenit lider global al capacităților de stocare a energiei, depășind California, Chile sau Australia, regiuni care se bazează pe energie solară. Bulgaria asigură din această energie stocată majoritatea necesarului importat de România. 

Ministerul Apărării de la Chișinău: Drona doborâtă la Galați este rusească, a venit din Ucraina și a traversat Moldova

Drona doborâtă duminică dimineața la Galați este rusească și a traversat Republica Moldova, venind dinspre Ucraina, înainte de a intra în spațiul aerian al României, a transmis Ministerul Apărării de la Chișinău.

Motorina standard s-a ieftinit cu 68 de bani. Prețul a coborât sub pragul de 10 lei în unele benzinării

Vești bune pentru șoferi la pompă. De la miezul nopții, prețul motorinei standard a scăzut cu 68 de bani și a ajuns la 10 lei pe litru în unele benzinării.