Chiar si creditele in euro au ajuns cam scumpe la vedere!

×
Publicitate

Dupa disparatia creditelor in franci elevetieni, si creditele in euro sunt din ce in ce mai rare. Unele banci au renuntat sa mai acorde astfel de imprumuturi, iar altele le-au scumpit atat de tare, incat nu mai intereseza pe nimeni.

Cel putin trei banci au renuntat pentru moment la creditele in euro. Iar altele, chiar daca nu recunosc oficial, nu mai aproba dosarele de credit in moneda europeana.

In schimb, bancile care inca dau imprumuri in euro au conditii aspre pentru clienti. Dobanzile sunt ametitoare. In unele cazuri, dobanda anuala efectiva depaseste 20% pentru un credit in euro.

Apoi, au redus suma maxima care poate fi imprumutata. La aceasi banca, pe acelasi tip de credit, suma acordata poate fi si de trei ori mai mica decat in urma cu cateva luni.

Oficial nici o banca nu recunoaste ca a renuntat la imprumuturile in euro. Si asta din cauza crizei internationale care bulverseaza indirect si activitatea bancilor din Romania.

La sfarsitul lunii septembrie, romanii aveau credite in valuta de peste 55 de miliarde lei.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Bursa de la New York a scazut joi cu 5%

Astfel s-a incheiat cel mai accentuat declin de doua sedinte consecutive din octombrie 1987 din cauza perspectivelor economice pesimiste, alimentate de prognoze dezamagitoare pentru rezultatele marilor companii si declinul sectorului de retail.

Criza financiara afecteaza piata muncii. Somajul a crescut in octombrie

Numarul somerilor a inregistrat o crestere usoara in luna octombrie comparativ cu septembrie, rata somajului consemnata la nivel national fiind de 4%, fata de 3,9% in septembrie.

Bursa de la Tokyo a inchis pe minus cu o scadere de 3,6%

Indicele Nikkei al bursei de la Tokyo a inchis vineri in scadere cu 3,6%, din cauza cresterii yenului, care a afectat puternic exportatorii, dar a incheiat saptamana in urcare cu 0,1% fata de inchiderea de vinerea trecuta.

Recomandări
România va exploata o sursă de energie cu potențial de 50 de ori mai mare decât Cernavodă. Ar putea acoperi tot consumul

Autoritățile pregătesc terenul pentru primele parcuri de turbine eoliene din largul Mării Negre. România are mare nevoie de soluții alternative de generare a energiei, mai ales în anii secetoși ca acesta. 

Război politic după decizia CCR pe „amendamentul Fritz”. Surse: Nicușor Dan așteaptă motivarea înainte de a acționa

Decizia CCR pentru legea integrității aprinde scena politică. Președintele Nicușor Dan crede că argumentele pe care le-a invocat în sesizarea trimisă erau solide și așteaptă motivarea Curții.

Exercițiu militar de amploare la Cincu. Militarii din șapte țări NATO s-au antrenat cu drone, tancuri și artilerie

O mie de militari din șapte state aliate au participat la un exercițiu organizat la Cincu, în Brașov, de Grupul de Luptă NATO din România.