Persoanele cu piele alba, mai expuse riscului de cancer cutanat. Cum poate fi prevenita afectiunea

×
Publicitate

Aveti pielea deschisa la culoare? Sau vi se observa cu usurinta vasele de sange de la suprafata tegumentului? Atunci luati-va toate masurile de protectie solara. Aceasta pentru a reduce riscul de cancer cutanat.

Aveti pielea foarte subtire si se observa vasele de sange? Aceste situatii impun precautii suplimentare in privinta expunerii la soare.

Acestea se refera la ingrijire si la fotoprotectie. Aceste tipuri de piele sunt cele mai predispuse cancerelor cutanate.

Pielea alba si subtire este considerata un standard de frumusete pentru sexul frumos. Insa de multe ori, persoanele cu tegument deschis la culoare au vase de sange vizibile. Daca aveti aceste date fiziologice, pielea neutralizeaza mai putin ultravioletele cu care intra in contact.

Dr. Dorina Giurcaneanu, medic primar dermatolog: "Din punctul meu de vedere, Alba ca Zapada e la fel de fumoasa ca orice fata super creola, astfel incat trebuie sa accepte ca expunerea la soare poate fi foarte nociva. Vital, nu numai ca stricam pielea".

Dr. Luminita Marinescu, medic primar dermatolog: "Este cunoscut, este probat, in afara de studii este vizibil, fiecare dermatolog stie ca pacientii care au lucrat multa vreme in aer liber fac mai frecvent decat altii, altii care au chiar acelati tip de piele, carcinoame cutanate".

In aceste conditii, nu va expuneti la soare intre orele 11:00 si 18:00. Sau apelati la creme cu grad inalt de fotoprotectie. Factorul SPF 50 plus va arata protectia fata de ultravioletele de tip B. La fel de important este insa sa detectati pe produs si factorul PPD. Cel mai inalt indicator PPD se ridica la 40. El face referire la protectia impotriva ultravioletelor de tip A. Cremele va feresc de arsuri solare asociate cu cel mai agresiv tip de cancer cutant, melanomul. Atentie, dupa o expunere prelungita, pe piele pot aparea mici pete inchise.

Dr. Dorina Giucaneanu, medic primar dermatolog: "Si nu le bagam in seama, zicem ca sunt arsuri, mai am inca multe din astea – una dintre acelea poate fi melanom si evolueaza lent, 4-5 ani, uneori 10 ani".

La un moment dat, leziunea se transforma in cel mai agresiv tip de cancer. Dar nu va uitati doar la petele negre sau maro.

Dr. Dorina Giucaneanu, medic primar dermatolog: "Referitor la melanoame, exista unele pecar le numim acromice, inseamna ca nu au pignemtul acela negru si nu ne sperie. Sunt tumorete de culoare rosie, cu ceva pigment in periferie, insa acela nu e observabil".

Asadar, protejati-va cu creme, pantaloni subtiri si lungi, tricouri cu maneca lunga si palarie. Si nu uitati de inca o regula importanta.

Dr. Luminita Marinescu, medic primar dermatolog: "Orice apare pe piele si care nu se vindeca in 10-14 zile trebuie intrebat dermatologul daca ce-i acolo, daca e normal sau nu. Pentru dermatolog e mult mai bine sa anunte pacientul: ".

In stadii incipiente, cancerele cutanate pot fi tinute sub control.

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
De ce nu este bine să fumăm și să mâncăm lactate după intervenții în cavitatea orală

Fară produse lactate fermentate - după intervenții chirurgicale la nivelul cavitații orale. Aceasta deoarece bacteriile, bune de altfel, pot produce tulburări în vindecarea rănilor.

Tiroida și sarcina. De ce trebuie mama să-și facă examene endocrinologice înainte și după sarcină

La începutul sarcinii, tiroida fetală nu funcționează. Pentru o bună dezvoltare a fătului, acesta trebuie să ia hormonii tiroidieni de la mamă. Dacă mama are o problemă, și el suferă.

CSID. Ce boli ascunde inflamarea ganglionilor. Care sunt cei mai periculoși

CSID. Ne palpăm ganglionii în zona gâtului, axilă ori inghinal. Vom descoperi formațiuni ovalare, care reacționează ușor la orice infecție localizată. Şi vă recomandăm să îi palpaţi când sunteţi la duş.

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Prima reacție a NATO după ce România a doborât o dronă în Buzău. „Alianța e capabilă și pregătită să reacționeze”

NATO a reacționat, vineri, după ce România a doborât o dronă în Buzău și menționează că alianța „e pregătită și capabilă să reactioneze la orice potențiale amenințări aeriene”.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.