Ce se întâmplă cu plămânii de la prima ţigară fumată. "Încep să apară leziuni ireversible"

×
Publicitate

Fumez o ţigară. În plămân apare aşa numita inflamaţie eozinofila, un răspuns al sistemului imunitar la o agresiune. Dacă stimulul exterior e permanent, muşchii respiratori se adaptează şi se îngroaşă. Fenomenul e cel mai periculos în copilărie.

Un fum de ţigară înseamnă agresiune chimică. Organismul uman ştie să reacţionează, la orice tip de agresiune, fie că e fizica, termică, chimică, doar prin inflamaţie.

Inflamaţia produsă în plămân după o ţigară, indiferent de tipul acesteia, determina o substanţă numită oxid nitric. Aceasta se poate determina obiectiv printr-o investigaţie de tipul spirometriei.

Profesor doctor Ruxandra Ulmeanu medic primar pneumolog: "Inflamaţia repspectiva începe să astupe căile aeriene să se fac din ce ince mai mici, încep să le facă nişte leziuni ireversible. Odată ce se sparge se prabusete, e că parbrizul la maşină, odată ce s-a spart se împrăştie".

Ne uităm şi spre copiii fumătorilor. Casa unor fumători. Chiar aerisita. Sau maşina unor fumători, la fel, aerisita. Într-un spaţiu închis în care s-a fumat găsim alcaloizi. Culmea, mai periculoşi decât fumul direct. 

Fenonenul nu lasă plămânii unui copil să se dezvolte normal.

Conferentiar doctor Mihai Craiu, medic primar pediatru: "Inflamaţia e forma nostra de luptă cu musafirii nedoriţi. Dacă fenonenul e permanent, apare fenomenul de remodeloare bronşica, adică căile aeriene inceaca să izoleze acest război şi se modifica structura, se îngroaşă membrana bazală şi se îngroaşă muşchii respiratori, şi acest fenomen de remodelare bronşică apare din prima copilărie, degeaba vrea un copil de 20 de ani să se lase când părinţii lui l-au expus toată copilăria".

Aceasta e o condiţie care se leagă de toate bolile grave de plămâni.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Celulele stem nu pot fi de folos celui de la care se recoltează. Explicația specialiștilor

Celule stem, recoltate din cordonul ombilical la naștere. De mai bine de 10 ani, este o practică frecventă în România. E posibil transplantul lor, în cazul unui frate compatibil care are nevoie de ele, de exemplu.

Cum avem grijă de rinichii noştri până la finalul vieţii. Recomandările medicilor

De la tinereţe până spre finalul vieții funcţia rinichiului suferă modificări. O parte din celulele funcționale ale acestui organ mor pe parcurs. Ajung să se distrugă mai repede din cauza diabetului netratat şi a hipertensiunii netratate.

Greşeala pe care o facem atunci când folosim beţişoarele de urechi

În interiorul urechii există armate întregi de glande sudoripare. Care nu produc apă, ci cerumen. Le distrugeţi cu ajutorul beţişoarelor de urechi, adică produse de igienă de care zona ORL nu are nevoie.

Recomandări
Acciza la motorină, redusă cu 20% timp de două săptămâni. Măsura intră în vigoare pe 16 august

Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 68 de bani pe litru.

Procurorii Laurei Codruța Kövesi, percheziții la firme IT și primării din țară. Dosarul vizează 7 milioane de euro din PNRR

Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 - peste 10,07 milioane de euro

La tragerea Loto 6/49 de joi, 13 august 2026, s-a câștigat cel mai mare premiu de categoria I din istoria acestui joc, în valoare de 52.839.623,04 de lei (10.077.166,58 de euro).