Harta mediilor de la Bacalaureat 2023. Record negativ de medii de 10 în ultimii zece ani

62362467

Rezultatele la Bacalaureat 2023 au fost afișate pe edu.ro, iar harta rezultatelor pe județe arată că județul Brăila are cea mai mare rată de promovare.  

În ceea ce privește mediile de 10 obținute de candidați, doar 55 au reușit să ia note maxime la toate probele pe care le-au susținut. Cei mai mulți dintre aceștia se află în județele Argeș, Prahova, Constanța și în București, fiecare cu câte 5 medii perfecte.

Numărul mediilor de 10 este cel mai mic din ultimii 10 ani, din 2014 până acum în nicio altă sesiune nu s-a luat un număr atât de mic de note maxime. Precedentul record negativ a fost în 2016, când 80 de candidați au luat 10 la toate probele.

Note de 10 la BAC 2023

Potrivit unei centralizări realizate de Ministerul Educației, numărul notelor de 10 pe probe/discipline de examen:

Limba și literatura română: lucrările a 511 candidați au fost notate cu 10;

Limba și literatura maternă: lucrările a 179 de candidați au fost notate cu 10;

Proba obligatorie a profilului: 4.604 note de 10 (Matematică - 2.036 / Istorie - 2.568);

Proba la alegere a profilului și a specializării: 3.823 (cele mai multe note de 10 au fost obținute la biologie: 1.050).

După cum rezultă din această centralizare, proba care le-a pus cele mai multe problem candidaților a fost cea la Limba și literatura română.

Vă reamintim că un număr impresionant de elevi, aproape 44.000, au semnat o petiție după proba la Limba română, plângându-se de cerința 2 de la subiectul I.

 

Record negativ de medii de 10 și pe probe

Nu doar la general a fost cel mai mic număr de medii de 10, ci și notele individuale pe fiecare materie în parte.

La Limba română în ultimii 10 ani nu a mai fost o sesiune cu un număr atât de mic de note maxime. recordul negativ anterior data din 2014, când 679 candidați au luat 10.

La proba la alegere a profilului, cele 3.823 de note de 10 au reprezentat un alt record negativ. Anteriorul data din 2015, când 4.040 de candidați au obținut punctaj maxim.

Doar la proba obligatorie a profilului, Matematică pentru real, respectiv Istorie pentru uman, s-au luat mai multe note de 10 decât în anii anteriori.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
Funded by the European Union
Finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate sunt ale autorilor și nu reflectă neapărat pe cele ale Uniunii Europene sau ale Comisiei Europene. Nici Uniunea Europeană și nici autoritatea care acordă finanțarea nu pot fi considerate responsabile pentru acestea.
Citește și...
Cum s-au descurcat elevii la simularea examenului de BAC. „Sunt ocupat. N-am avut timp”

Sunt note mai mari la română și la proba obligatorie față de anul trecut, dar mai mici la disciplina la alegere la simularea examenului de bacalaureat. La această testare au participat peste 110.000 de liceeni.

Rezultate simulare BAC 2026. Ce se întâmplă cu notele obținute de elevii din clasa a XII-a

Simularea examenului de Bacalaureat reprezintă, an de an, un reper esențial pentru elevii de clasa a XII-a, oferindu-le o imagine clară asupra nivelului de pregătire înaintea examenului final. 

Bacalaureat 2026. Calendarul oficial al probelor scrise și evaluarea competențelor pentru elevi

În 2026, ca în fiecare an, organizarea examenului de Bacalaureat este stabilită printr-un calendar oficial publicat de Ministerul Educației, care include atât perioada evaluării competențelor, cât și desfășurarea probelor scrise.

Recomandări
Ce rol ar putea avea România în Strâmtoarea Ormuz. „Nu va fi o acțiune militară”

Chiar în timp ce liderii occidentali discutau cum să securizeze navigația prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul a provocat surpriza, anunțând că a deschis strâmtoarea pentru toate navele comerciale. 

Bolojan poate rămâne premier și dacă iese PSD din Guvern. Fost judecător CCR: „Rotește miniștri. Poate să stea și doi ani”

Premierul Ilie Bolojan răspunde atacurilor lansate de social-democrați, care îi cer demisia din fruntea Guvernului și spune că a aprins becul în cămara cu șobolani.

Marile companii aeriene au anulat din curse, inclusiv spre România. Mulți evită să își planifice de acum vacanțele

Primele mari companii aeriene, precum Lufthansa, KLM sau SAS Scandinavian Airlines, au anulat deja mai multe curse. În acest context tensionat, mulți români evită să își mai planifice o vacanță.