Cel mai eficient marcator al U Cluj are INTERZIS la derby-ul Ardealului

Vlad Morar

Universitatea Cluj s-a impus aseara pe teren propriu in meciul cu Vointa Sibiu, scor 3-1, rezultat ce o claseaza pe echipa lui Claudiu Niculescu pe locul 7, la 5 puncte de Otelul Galati.

Octavian Draghici a reusit o „dubla” in acest meci, dar remarcatul partidei a fost tanarul Vlad Morar care a reusit sa deschida scorul. Morar a jucat doar patru meciuri in acest retur, dar a reusit sa marcheze de trei ori, performanta ce-l claseaza pe locul 3 in topul celor mai eficienti fotbalisti din Liga I.

Sezonul trecut, pe cand avea doar 17 ani, Morar s-a clasat pe primul loc in topul eficientei marcatorilor dupa ce a jucat doar un minut in tot campionatul, dar a izbutit sa marcheze. Performanta reusita in acest sezon este insa mult mai insemnata si pustiul Universitatii a atras atentia mai multor cluburi importante din Vest. Scouterii formatiilor din campionatele puternice ale Europei au venit initial pentru a-l monitoriza pe Gicu Grozav, un alt fotbalist de perspectiva din Liga I, dar Morar le-a „furat” privirile.

Morar nu a trecut neobservat nici de antrenorii loturilor nationale. Ovidiu Stanga, antrenorul Under 19 al nationalei Romaniei, i-a trimis o telegrama de convocare atacantului „Sepcilor Rosii”: „Vlad Morar trebuie sa se prezinte joi, 17 mai, la Mogosoaia, alaturi de ceilalti jucatori convocati de antrenorul Ovidiu Stanga. Fotbalistii se vor pregati timp de o saptamana la Mogosoaia, dupa care vor participa la turneul de elita din Serbia, intre 24 si 30 mai”, este scrisoarea care il scoate pe Morar din lotul Universitatii pentru meciurile cu CFR Cluj si Vaslui.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Clubul Universitatea a fost sanctionat cu amenda de 20.000 de lei dupa derby-ul U – CFR
Clubul Universitatea a fost sanctionat cu amenda de 20.000 de lei dupa derby-ul U – CFR

U Cluj a fost sanctionat de Inspectoratul de Jandarmi pentru neregulile care au avut loc la meciul dintre Universitatea si CFR Cluj. Lipsa imaginilor din tunel, dar si alte nereguli au stat la baza sanctiunii.

Mircea BORNESCU: Cadu m-a facut TIGAN ROMAN. Asta mi-a spus
Mircea BORNESCU: Cadu m-a facut TIGAN ROMAN. Asta mi-a spus

Vezi ce parere au U-istii dupa derby-ul de aseara. Claudiu Niculescu, antrenorul studentilor, Felix Grigore, presedintele CA, portarul Mircea Bornescu si Bogdan Blaga, vicepresedintele Asociatiei suporterilor „U”.

Recomandări
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pacea în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pacea în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Zece evenimente care au marcat anul 2025: Revenirea lui Trump la putere, armistiții fragile și crize climatice
Zece evenimente care au marcat anul 2025: Revenirea lui Trump la putere, armistiții fragile și crize climatice

Revenirea perturbatoare la putere a lui Donald Trump, armistiţiul fragil din Gaza şi impasul din războiul din Ucraina se numără printre cele zece evenimente care, potrivit selecţiei AFP, au marcat anul 2025.